Kdyby si nějaký volič chtěl opravdu udělat jasno, oč které straně jde, a sledoval její výstupy v médiích či jiných propagačních prostředcích, asi by měl trochu problém.

Petr Fiala, předseda ODS, se nechal slyšet, že velice podstatným prvkem jejich programu je snaha zabránit Rusku v jeho vlivu na naši zem. Jaký vliv to má být, proč a jak se mu má bránit, a zda to zajímá právě voliče ODS, to nám pan předseda nesdělil. Být na místě voliče ODS, asi bych se spíše ptal na názory této strany na daňovou politiku, na ochranu podnikatelského prostředí, na rozšiřování svobod, což je přece základní konzervativní hodnota, namísto jejich zmenšování a okrajování atd.

Jakýsi boj s Ruskem je na první pohled tím posledním, co má šanci přivábit pravicové voliče. Navíc když se ODS spojila do jedné kandidátky s TOP 09
a lidovci. Tímto tahem – spojením se dvěma marginálními stranami – oslabila ODS sama sebe a připravila se o nejedno procento ve volebním výsledku,
protože tito zklamaní možná přehopkají zpět k Andreji Babišovi. Tam aspoň vědí, do čeho jdou…

Mgr. Jiří Kobza poslanec parlamentu České republikyMgr. Jiří Kobza, poslanec parlamentu České republikyZdroj: SPDZábavně v tom plavou též Piráti. Jejich místopředseda jeden týden poskytne Novinkám naprosto bojovný rozhovor o tom, jak budou Piráti stavět vládu s ODS, aby jen pár dnů na to podrobili ODS a jmenovitě Petra Fialu zdrcující kritice, že prý je to strana s nejhorším potenciálem pro boj s korupcí. Tak nevím, buď zde máme dvoje Piráty, nebo se v té straně rozmáhá metoda komunikace typu „pojď ke mně, běž pryč“. To ale není obvykle příliš efektivní způsob,
jak řešit problém.

A jak si s tím vším poradí STANaři? Zjevně šli do koalice s Piráty jen proto, že se domnívali, že zatímco sami obsadí voličsky venkov,Piráti jim přinesou metropole a vysokoškoláky. To je však iluzorní. Spíše to bude tak, že venkovský volič nebude volit STAN právě proto, že se prezentuje společně s neuchopitelným subjektem pod černou vlajkou. Zatímco mladí prvovoliči budou kroutit hlavou nad tím, proč se jejich vlasaté a dredaté ikony spolčují s tím „maloměšťácko-selským“ subjektem. Ty dvě voličské skupiny jsou sourodé asi jako oheň a voda. A tak by se dalo pokračovat. Nekonkrétní, obecná klišé panující ve slovnících většiny stran (včetně těch vládních) může přebít jediné: zcela jasná, nedvojsmyslná nabídka témat, která jsou sdílena a žádána velkou částí voličstva napříč demografickými, vzdělanostními či sociálními různicemi.

A to je přesně parketa hnutí SPD. Znáte snad jiný politický subjekt, který prosazuje tradiční hodnoty rodiny, spravedlivý systém sociálních dávek (namísto jejich zneužívání), co nejširší podíl občanů na rozhodování (včetně referend) místo vrchnostenského principu příkazů a zákazů, ať už z Prahy, nebo, co hůře, z Bruselu či Berlína? Znáte jiný politický subjekt, pro nějž slovo vlastenectví není slovem sprostým? Znáte jiný politický subjekt, který chce a je s to skoncovat s praxí lichvářské a exekutorské mafie, která ožebračuje nejslabší členy společnosti a je státem posvěcenou černou ekonomikou? A tak bych mohl pokračovat.

Je mi jasné, že asi málokdo z vás čte různé předvolební tiskoviny, které dostává do schránky, či které jsou mu vnuceny na ulici. Rozumím tomu, protože se jedná obvykle právě o ty snůšky lží a hloupostí, o nichž jsem psal výše. Ale přece jen: zkuste, prosím, pro jednou udělat výjimku a nerozhodovat se jen podle intuice, ale hlavně rozumem, přečíst si, kdo co nabízí, a vyhodnotit si, kam to může vést. Letos jde opravdu o hodně.

https://www.facebook.com/jirikobza.cz
https://www.facebook.com/groups/podporovatelespd
https://www.jiri-kobza.cz/

Mgr. Jiří Kobza
poslanec parlamentu České republiky
místopředseda Výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny
místopředseda Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny
kandidát hnutí SPD pro volby do Poslanecké sněmovny v Praze

Zadavatel: Tomáš Doležal, SPD
Zpracovatel: Mgr. Jiří Kobza, SPD