Město Kolín má několik významných kulturních památek, ale při vyslovení jména Kolín, se zároveň vybaví hlavně jméno Kmoch. Jaký máte k němu vztah?

Velmi široký a dlouhodobý. V dětství jsem více než deset let hrál na dechové nástroje a byl jsem postupně v několika dechovkách, účastnili jsme se dokonce mezinárodního monstrkoncertu, kde nás dirigovali ještě klasikové žánru – Karel Vacek, Jaromír Vejvoda a Áda Rulíšek. Na to se nezapomíná, i když už třeba dnes posloucháte i jiné žánry. Nu a praotcem tohoto byl samozřejmě František Kmoch. Však jsme ho měli taky plný repertoár.

V současné době se v Kolíně promítá do dvou subjektů – Městské hudby Františka Kmocha a Mezinárodního festivalu dechových orchestrů Kmochův Kolín…

Vím, že městská hudba Františka Kmocha za dva roky oslaví 150 let svého trvání. Navzdory stále udržované vynikající umělecké úrovni to nemá dnes snadné, mladí lidé mají většinou jiné zájmy. Přesto je to hudba živá, žádné muzeum, má své výtečné hráče a má své publikum. A proto chci být nápomocen důstojným oslavám tohoto významného jubilea.

Kmochova kapela v závěru jeho činnosti, před kolínskou sokolovnou

Kmochova kapela v závěru jeho činnosti, před kolínskou sokolovnouZdroj: archiv P.Žantovského

Jedním z kulturních svátků je festival Kmochův Kolín, který si stále drží první příčku mezi obdobnými festivaly v republice, jak díky vysoké umělecké úrovni, ale také díky prestižním orchestrům, které do Kolína přijíždějí. Co si ale myslíte o tendenci poslední doby míchat do jeho programu umělce z jiných žánrů, třeba pop music?

Přijde mi to nesmyslné. Každý žánr má svoje místo. Když mám rád jazz, je tu řada mezinárodních festivalů, když chci ethno, mám třeba Respect festival, když chci slovácký folklór, jedu do Strážnice, nemluvě o desítkách rockových či tanečních akcí. Kmochův Kolín by neměl podlehnout uměleckým kompromisům a umělým modernizačním trendům, i kdyby byly ekonomicky výhodné. Navíc to může odradit tradiční publikum a nové to nepřivede.

Jak tomu zabránit?

Rád bych, bude-li to v mých možnostech, jako senátor prosazoval zapsání Kmochova Kolína do souboru aktivit, které spadají pod Mezinárodní úmluvu o nemateriálním kulturním dědictví UNESCO. Už dnes je na něm řádka folkloristicky laděných a na udržení specifické kulturní tradice zaměřených akcí. Kmochův Kolín by se tak z obyčejných městských slavností mohl opět stát respektovaným mezinárodním festivalem dechové hudby.

www.petrzantovsky.cz

zadavatel: SPD
zhotovitel: SPD

komerční sděleníZdroj: SPD - Svoboda a přímá demokracie