O zhruba 200 tisíc klientů končících dodavatelů elektrické energie se postarala společnost E.ON Energie v režimu dodavatele poslední instance. Je třeba si uvědomit, že institut dodavatele poslední instance, je tu především proto, aby zákazníci nezůstali bez dodávek elektřiny a plynu.

K nákupu energií společnost E.ON Energie přistupuje zodpovědně a standardně nakupuje na velkoobchodních trzích průběžně a dopředu, aby zajistila svým klientům stabilitu a co nejvýhodnější cenu. Současná situace na trhu ale není standardní a dodavatelé poslední instance musí pro nové klienty, kteří k němu teď v tomto režimu přicházejí, nakoupit elektřinu a plyn na trhu za aktuální ceny, které jsou bohužel vysoké. To se samozřejmě promítne i do cen pro klienty v režimu dodavatele poslední instance.

Režim dodavatele poslední instance je ale pouze na půl roku. A zákazník si může kdykoliv během doby šesti měsíců vybrat nového dodavatele energií a uzavřít s ním smlouvu, která mu přijde výhodná. „Je určitě důležité přejít na standardní produkt, kde klient má rozložené zálohy do jednoho roku a stabilní ceny na zafixované období. Na druhou stranu rozhodně doporučujeme, aby zákazníci výběr nového dodavatele neuspěchali a vybrali si ho dobře a s rozvahou. Určitě počkejte i na nabídku stabilního dodavatele a tu si porovnejte s nabídkou konkurence. Zákazníci v režimu dodavatele poslední instance nás nemusí kontaktovat, my se jim nejprve ozveme s podrobnými informacemi a cenami pro režim dodavatele poslední instance, ale v následujících týdnech je aktivně oslovíme i s akviziční nabídkou na běžný produkt, protože zákazníkům chceme nabídnout možnost u nás zůstat jako u standardního dodavatele i pro další období,“ vysvětluje Jan Zápotočný, místopředseda představenstva společnosti E.ON Energie.

Jak ukazuje současná situace na trhu, cena by neměla být jediným kritériem při výběru dodavatele, teď možná více než kdy předtím je důležitá i stabilita. Navíc na trhu se začínají znovu objevovat energošmejdi, pro které je tato turbulentní a pro zákazníky často nepřehledná situace na trhu ráj a určitě ji budou chtít využít. „Chtěli bychom klienty varovat, ať jsou obezřetní a nesednou energošmejdům na lep,“ upozorňuje Jan Zápotočný.

Cena za dodávky energií během režimu dodavatele poslední instance je u nás navázána na vývoj cen na velkoobchodním trhu s elektřinou a plynem, a bude proto kopírovat křivku velkoobchodní ceny. I proto je následně důležité správně vybrat standardní akviziční nabídku, která bude výhodnější.