Sice vypadají všechny stejně, všechny i perou prádlo, ale výsledek může být jiný. Prádlo nebude vyprané podle vašich představ, do pračky se vám všechno nevejde, nebo může být pračka taky pěkný žrout energie.

TOP 4 parametry pro výběr pračky

Co si ujasnit ještě předtím, než budete pračku vybírat?

Jaké jsou prostorové možnosti?

Kolik máte na pračku místa? Některé pračky jsou široké 40-45 cm, jiné 60 cm. Hloubka praček bývá 60 cm, slim modely mají hloubku 50 cm. Vezměte v potaz i prostor na otevření dvířek.

Kolik toho budete prát?

Jak velkou kapacitu bubnu potřebujete? Pro jednoho až dva lidi stačí kapacita 5 kg, pro rodiny je ideální 7-8 kg. Některé firmy mají v nabídce i buben s kapacitou 10-12 kg. Na druhou stranu si položte i otázku, zda kapacitu bubnu dokážete využívat naplno.

Zjistěte si i vnitřní rozměry bubnu a materiál, ze kterého je vyrobený. Buben by neměl být moc mělký, pak byste měli prádlo zmačkané. Aby bylo prádlo dobře vyprané:

  • Plňte buben maximálně na 80 %.
  • Prohlédněte si velikost otvorů pro průchod vody. Velké otvory nejsou k prádlu šetrné.
  • Zajímejte se nejen o kapacitu, ale i hloubku bubnu.

Náš tip: Pračka by měla mít Aquastop, který předešel katastrofě v mnoha domácnostech. Kromě něj je dobré mít i pojištěnou domácnost. Co kdybyste náhodou třeba vytopili sousedy?

Čtěte energetický štítek

Co z něj vyčtete kromě výrobce a modelu?

  • Spotřebu energie - Podle energetické třídy hned víte, jak je model úsporný. Nejlepší je pračka s energetickou třídou A+++.
  • Účinnost odstředění - Kolik zbytkové vlhkosti zůstane v prádle po vyždímání? Jak dlouho vám pak prádlo bude schnout? Ideální jsou pračky s účinností odstřeďování A nebo B.
  • Spotřebu vody - Roční spotřeba vody je dána v litrech a pro získání ročních nákladů ji vynásobte cenou jednoho litru. Nejmodernějším pračkám stačí k vyprání jedné várky prádla při 40 stupních jen 40 litrů vody. U starších praček to je klidně dvojnásobek.
  • Kapacita pračky v kilogramech - Pro domácnost o dvou členech stačí kapacita 3-4 kg. Pro početnější rodinu se čtyřmi a více členy pak hledejte alespoň kapacitu 6 kg.
  • Hlučnost - Nejtišší pračky nepřekročí při praní 50 dB, při odstřeďování pak 70 dB.

Zdroj: SROVNAME, s.r.o.

Kudy budete pračku plnit?

Na trhu jsou dva druhy praček. S vrchním plněním a s plněním zepředu.

Pračky s vrchním plněním jsou méně náročné na prostor a jsou léty prověřené. Nemusíte se k nim ohýbat. Pračky s předním plněním jsou širší a náročnější na prostor. Na oblibě získali časem, protože je můžete zasunout třeba pod kuchyňskou linku, jsou stabilnější a tišší. Příjemným bonusem může být i to, že za použití speciálního nástavce na ně můžete postavit i sušičku.

Náš tip: Máte malé děti? Podívejte se, zda pračka má dětskou pojistku. Na škodu není ani dětský program.

Vybrat si pračku není jednoduché. Vše se odvíjí od prostoru, kapacity bubnu a spotřeby energie a vody. Kromě toho je dobré zamyslet se nad tím, zda si vše budete nastavovat sami, nebo uvítáte „chytrou pračku", která si dokáže pohlídat množství prádla i dávkování pracího prostředku.