Věděli jste, že každé šesté dítě v České republice se nerozpakuje sdílet své intimní fotografie a videa na sociálních sítích? Ačkoli tři čtvrtiny dětí považují takové chování za nebezpečné, 16 procent školáků již podobnou věc udělalo. Nepříjemnou statistiku zveřejnila loni v létě Pedagogická fakulta Univerzity Palackého, která v rámci svého výzkumu „Sexting a rizikové seznamování českých dětí v kyberprostoru“ zpovídala téměř pět tisíc dětí v průměrném věku 14 let.

Konverzace se sexuálním obsahem je však jen jednou z hrozeb, kterým mohou děti čelit na internetu. Například 80 procent školáků nemá nijak omezen přístup k nevhodným internetovým stránkám. Více než polovině dětí rodiče nijak neomezují čas, který mohou strávit na internetu, a takřka stejný počet dětí může internet používat ve svém pokoji bez přítomnosti kohokoli dalšího.

Kam rodič nemůže, …

Dětem podle výzkumu chybí informace, co je a co již není standardní chování na internetu. Na vině jsou částečně i rodiče, kteří by měli jít příkladem a pohovořit si se svými potomky o bezpečném využívání internetu a stanovit pravidla, za jakých se mohou pohybovat na světové počítačové síti. Rodiče však nemohou být všude a rizik neustále přibývá: děti si je v podstatě nosí s sebou v kapse nebo batohu v podobě smartphonu nebo tabletu. Jaká by tedy měla být účinná ochrana dětí online, aniž by dospělí museli trávit hodiny a hodiny sledováním jejich chování na internetu? Řešením může být rodičovská kontrola pro Android.

Většina smartphonů a tabletů funguje právě na operačním systému Android, který je zároveň nejčastěji napadaný útočníky – podobně jako systém Windows u stolních počítačů a notebooků. ESET vyvinul pro Android speciální aplikaci, která rodičům umožní nastavit pro jednotlivé děti individuální systém filtrů a zámků a ochránit je tak před nástrahami internetu. Jde o ESET Parental Control pro Android, který určuje, jaké aplikace a stránky mohou děti používat, a pomáhá zjistit, kde se právě dítě nachází nebo také umožní dítěti poslat zprávu na displej. Aplikace se spravuje na dálku prostřednictvím internetového účtu rodiče.

Zdroj: ESET software spol. s r.o.

Individuální ochrana pro všechny

Licence umožňuje využívat aplikaci na neomezeném množství zařízení v rámci jedné rodiny, musí však jít o telefony a tablety s operačním systémem Android. Co všechno aplikace dokáže? Automaticky blokuje nevhodné aplikace na základě hodnocení Google Play. Rodič může prostřednictvím administrátorského účtu nebo v rodičovské verzi aplikace kdykoli zjistit polohu zařízení dítěte, pokud je připojené k internetu. Webový strážce automaticky blokuje definované kategorie internetových stránek a aplikací v závislosti na věku dítěte. Rodič ale může nastavit i individuální blokaci podle svého uvážení, případně ji na dálku zrušit, pokud ho o to potomek požádá.

Díky rodičovské aplikaci ESET Parental Control lze na zařízení nastavit maximální dobu používání na den a zákaz přístupu do herní kategorie v konkrétní dobu, například přes noc nebo během školního vyučování. Rodič také může poslat na kontrolované zařízení zprávu, která se zobrazí na hlavní obrazovce. Dítě musí potvrdit její přečtení, až poté je možné mobilní zařízení znovu používat. Prostřednictvím aplikace lze také zpětně kontrolovat navštívené internetové stránky a další aplikace a následně upravovat nastavení filtrů pro nevhodný obsah.