Sjednat hypotéku lze s pomocí hypotečního specialisty, avšak i v případě, že se do vyřizování tohoto martyria pustíte sami, nemusíte se obávat toho nejhoršího. Pokud nebudete úvěruschopný, banka vám hypotéku prostě neschválí, bylo by to pro ni velké riziko.

Na každém žadateli je, aby zvážil své možnosti a aby si podal žádost, poté stačí vyčkat na rozhodnutí poskytovatele. Hypotéka ale není žádná levná sranda, proto ještě před podáním závažné žádosti je dobré si zajistit výhodné podmínky pro splácení.

Jak získat ty nejvýhodnější podmínky pro hypotéku?

  1. Porovnejte nabídky.
  2. Navyšte bonitu.
  3. Pošlete nezávazné žádosti.
  4. Vyberte pro vás tu nejvýhodnější hypotéku.

Čím lepší bonita, tím lepší podmínky

Na hypotéce se dá ušetřit. Stačí jen vědět, jak na to. Ze všeho nejdříve je dobré si udělat průzkum trhu. Podívejte se na nabídky několika bank a porovnejte jejich podmínky. Možná zjistíte, že rozdíly v úrocích a RPSN jsou značné. Rozhodně není nutné procházet webové stránky jednotlivých bankovních domů a už vůbec ne obcházet osobně několik bankovních poboček, s rychlým a snadným výběrem vám může pomoci hypoteční kalkulačka a online porovnávač.

Dále je zapotřebí si připravit dobrou půdu pod nohama. Co to znamená? Buďte dostatečně bonitní. Vaši úvěruschopnost prozradí už běžný účet, respektive výpis z něj, banky ale bude zajímat i vaše výplatní páska. Bonitu je samozřejmě možné upravit k vašemu ku prospěchu. Vhodné je přizvat k žádosti spolužadatele, zajistit si ručitele a především splatit všechny stávající dluhy a zrušit nepotřebný kontokorent či kreditní kartu.

Nejlevnější hypotéka nemusí být tou nejvýhodnější

Zajistit si slušnou bonitu a vybrat tu nejlepší hypotéku na internetu ale nestačí. Zapotřebí je banky oslovit a na základě konkrétních nabídek ušitých přímo vám na míru, pak zvolit tu nejpřívětivější cestu. Pokud vám tak online kalkulačka najde aktuálně nejlevnější hypotéku na trhu, neznamená to ještě, že i vy dané podmínky získáte. Konkrétní čísla se dozvíte až na základě vaší žádosti a zmiňované bonity.

Pozor, další nástrahou je, že ani to nejlevnější nemusí být tím nejvýhodnějším. Jen nízký úrok vám nezaručí levnou hypotéku, důležité je při výběru zohlednit i náklady spojené s úvěrem, poplatky, sankce, úroky z prodlení, odklad splátek, možnost předčasného splacení a nabízené bonusy. To vše rozhoduje o „výhodnosti" půjčky na bydlení.