Od notebooku za patnáct tisíc můžete čekat, že vás nebo vaše děti spolehlivě provede digitálním životem. Měl by mít kovové tělo, což je v této cenové relaci stále spíše nadstandardní, dlouhou výdrž baterie, abyste se nemuseli obávat, že vás nechá ve štychu a také solidní výkon. Jako příklad nám může posloužit MateBook D 14 od Huawei.

Jaké kompromisy můžete očekávat?

Kovové tělo notebooku je výbornou ochranou před mechanickým poškozením a dodává mu pevnost, kterou byste nečekali. Můžete ho zvednout za jeden z okrajů a nic se mu nestane. Precizní dílenské zpracování také není výsadou drahých zařízení, a proto by mělo být standardem. Ušetříte si tím spoustu starostí s polámanými plastovými díly těla notebooku nebo dokonce s poškozením klíčových vnitřních součástek.

Aby se podařilo splnit tyto požadavky, ještě například v kombinaci s tenkým tělem, můžete očekávat oběti například ve volbě výkonu procesoru, v kapacitě operační paměti, ve velikosti baterie nebo přítomnosti samostatné grafické karty. Je zcela logické, že notebooky v ceně kolem patnácti tisíc spustí plynule nejnovější a graficky nejnáročnější herní tituly. Čtyřjádrový procesor AMD Ryzen 5 v MateBooku D 14 každopádně není žádné ořezávátko a v kombinaci s integrovanou grafickou kartou Radeon Vega 8 zvládne podávat výkony, za které by se nemusely stydět leckteré starší výkonné stolní počítače. Z toho je patrné, že pravidelná investice do novějšího zařízení se může vyplatit mnohem více, než dekáda práce na stejném stroji.

Jít s dobou

Pořízením nového notebooku se také přiblížíte aktuálním trendům. Ty jsou samozřejmě nejvíce patrné při vyšší ceně zařízení, ale do MateBooku D 14 se dostaly například i tenké rámečky, kterým musela kamera ustoupit do tlačítka na klávesnici. Svým způsobem to vlastně ani nemusí být ústupek, protože kameru na noteboocích obecně zas až tak často nepoužíváme a vyhneme se tím nevzhledným přelepkám, které mají za úkol kameru schovat kvůli vyšší bezpečnosti. Tu si dnešní doba žádá a Matebook D 14 tedy dostal také špičkovou čtečku otisků prstů integrovanou přímo v tlačítku pro zapnutí přístroje. Identifikace přes ni proběhne téměř okamžitě, jak jsme zvyklí z nejlepších chytrých telefonů.

Postupem času se také vylepšuje výdrž baterie a rychlost nabíjení. Ani tady MateBook D 14 nijak neztrácí. Jeho baterie vydrží déle než devět hodin a nabije se do plné kapacity za tři a půl hodiny. Nabíjí se přes konektor USB-C, takže nepotřebujete pro svůj telefon a další příslušenství jinou nabíječku. To vše je v podání MateBooku D 14 zabaleno do snadno přenosného kompaktního těla o hmotnosti 1,38 kg.

Potěší příslušenství a speciální cena

V době návratu do školních lavic můžete Matebook D 14 pořídit se slevou dva tisíce korun za cenu 12 999 Kč a k tomu potěšit školou povinné ještě dalšími dárky – myší a dokovací stanicí Huawei MateDock 2 v hodnotě kolem 2 000 Kč. Dvoutisícová sleva na vybraná zařízení Huawei běží na https://shop.huawei.com/cz/promo.html až do konce září, dělá z patnáctitisícového zařízení velmi výhodnou koupi.