Prozkoumejte krásy metropole českého Slezska nebo Šumperka. A pokud chcete zažít dobrodružství, podnikněte cestu vlakem, která váš dojem z výletu umocní a děti budou nadšené.

Zamířit můžete například do Opavy, bývalého sídla Opavského knížectví, ve kterém sídlili členové přemyslovského rodu, a později patřilo členům panovnických rodin. Obdivovat tady můžete gotické památky, třeba konkatedrálu nanebevzetí Panny Marie, stavby renesanční a nepřeberné množství zdobných barokních budov, třeba Sobkův a Blücherův palác nebo Mariánský sloup a mnohé církevní stavby. Zastoupena je i moderní architektura. Patří mezi ně bohužel uzavřený obchodní dům Breda-Weinstein, nebo kostel svaté Hedviky s výraznou věží zakončenou velkým křížem. Přestože to není stará stavba, už mnohé prožila. Sloužila třeba jako skladiště a věž byla v době války vojenskou pozorovatelnou.

Mezi architektonické skvosty Opavy patří i východní nádraží. První vlak přijel do Opavy už v polovině 19. století a slezská metropole tak patřila k prvním městům u nás s železničním spojením. Dnes do Opavy míří přímý vlak z Prahy, který zastavuje v Pardubicích a Olomouci. Nejsnáze se do Opavy dostanete moderními klimatizovanými a bezbariérovými vlaky CityElefant, které přijíždějí z Ostravy nejméně jednou za hodinu, a cesta trvá přibližně půlhodinu. V Ostravě se dá na tyto spoje přestoupit třeba z vlaků SC Pendolino, které jezdí z Chebu, Plzně a Prahy, i z dalších vlaků z různých koutů republiky.

A vlakem se můžete vydat i na zajímavé výlety do okolí. Nejatraktivnějším cílem je Hradec nad Moravicí, kam se lokálkou dostanete za slabou čtvrthodinku. Nachází se zde romanticky upravený zámek s přepychově zařízeným interiérem. Hosty zde byli třeba skladatelé Ludwig van Beethoven nebo Ferenz List a malíř Josef Mánes. V okolí je také několik rozhleden a za dalšími se můžeme vydat vlakem směrem do Krnova. Příjemné jsou turistické a cyklistické trasy v okolí Hradce nad Moravicí, třeba přímo údolím podél řeky Moravice.

Zdroj: České dráhy, a.s.

Krajem čarodějnic pod Jeseníky

Druhým tipem na výlet je cesta na jihozápadní okraj Jeseníků, kde se nachází město Šumperk. Kdo by neslyšel o knize Václava Kaplického nebo filmu režiséra Otakara Vávry Kladivo na čarodějnice. Tragický příběh čarodějnických procesů v 17. století na Šumpersku se odehrává podle skutečných osudů tehdejších obyvatel regionu. Po jejich stopách se můžete vydat ve městě i v jeho okolí.

Cestu můžete začít třeba v Geschaderově domě, dnes mu říkají také Evropský dům a nachází se zde expozice Čarodějnických procesů. Právě v tomto domě bydlel v 17. století Heinrich Peschke a jeho žena Marie, kteří patřili v procesech k nejstatečnějším odpůrcům šíleného inkvizitora Boblinga. Je také jedním zastavením na 233 kilometrů dlouhé Čarodějnické cyklotrase, která vede po pomezí Čech a Polska.

Až do roku 1945 v Šumperku převládalo německé obyvatelstvo, a tak mnoho místních staveb připomíná spíše rakouská nebo německá města. Ilustruje to také označení Šumperka jako malé Vídně. Toto označení si vysloužilo díky řadě přepychových vil místních průmyslníků, kteří si mohli na konci 19. století dovolit stavby podle módní vídeňské architektury.

Další ukázku typické hrdé německé architektury představuje místní sto let stará radnice postavená ve stylu saské neorenesance se secesními detaily. Masivní budova dominuje náměstí a nad ní se tyčí věž s ochozem, ze kterého jsou fascinující výhledy na Jeseník i do údolí směrem k Zábřehu na Moravě.

Z tohoto směru nejspíš přijedete vlakem. Zábřeh je frekventovaná křižovatka na hlavním koridoru z Čech na Moravu, ve které zastavují například Valašské expresy nebo vlaky z Prahy směrem na sever Moravy. Díky tomu má přímé spojení s Prahou, Pardubicemi, Ostravou, ale také s Brnem. Ze Zábřehu do Šumperka trvá cesta osobáky ani ne 20 minut a pokračovat lze dál po železnici údolím Desné, kde se nacházejí další turistické cíle.

Šumperk je obklopen příjemnou horskou krajinou, a tak je vhodným centrem také pro turistiku a cykloturistiku. Vašim cílem může být některá z mnoha rozhleden v okolí, unikátní přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně, údolí Moravské Sázavy s cyklostezkou místo opuštěné železniční tratě nebo nejvyšší vrchol Jeseníků Praděd s moderní vysílací a vyhlídkovou věží.