Inflace je nepřítelem každého investora, ale i běžných občanů, protože snižuje hodnotu peněz. Tento jev můžete snadno pozorovat každý den, třeba při běžném nákupu potravin, pohonných hmot apod. Za 1000 Kč si toho dnes koupíte mnohem méně než např. před rokem. Proto se stále více lidí obrací k protiinflačním dluhopisům, které slouží jako ochrana proti inflaci. V tomto článku se podíváme na to, jak fungují, kdo je nabízí a jaké jsou alternativy.

Státní protiinflační dluhopisy

Jak už název napovídá, emitentem státních protiinflačních dluhopisů je stát, resp. jeho Ministerstvo financí. Jedná se totiž o nejlehčí způsob, jakým může stát získat hotovost na svůj „provoz“, tedy např. na výstavbu silnic a dálnic, nákup nových technologií nebo splácení státního dluhu. U nás byly v minulosti tyto dluhopisy vydávány pod názvem Dluhopisy Republiky, aktuálně jsou však emise ze strany státu pozastaveny. Naštěstí existuje zdravá varianta, která nabízí rozumné zhodnocení s přijatelnou mírou rizika a je dostupná pro každého.

Protiinflační dluhopisy firem

V tomto případě se jedná o protiinflační dluhopisy, které emitují soukromé společnosti. Vaši investici použijí zpravidla na rozšíření portfolia svých služeb, vývoj nových produktů, vstup na zahraniční trh nebo celkový rozvoj své podnikatelské činnosti. Na oplátku vám budou vyplácet pravidelný výnos, který se aktuálně pohybuje až k 11 %. Nejen že tak své úspory ochráníte před vysokou mírou inflace, ale časem vám vaše investice hodí i nějakou tu korunu navíc. A to se vždycky hodí. Jejich největší výhodou je právě transparentnost. Sami si zvolíte, který projekt podpoříte a na co budou vaše peníze využity. Podle čeho vybírat?

Dluhopisové tržiště usnadní nákup dluhopisů

Na inzertním portále Dluhopisomat najdete pouze dobře prověřené společnosti, které mají svoje dluhopisy zpravidla zajištěné. Každý emitent musí projít velmi přísnou prověrkou finančních analytiků, kteří zkoumají desítky kritérií a hustým sítem projde jen 1 ze 17 společností. Můžete si vybrat společnost nebo projekt, který je vašemu srdci nejbližší. Vždy však investujte jen takovou částku, jejíž případnou ztrátu si váš rozpočet může dovolit.