Ke konfitování se hodí každý druh masa, avšak nejlépe ho využijete u těch, které jsou přirozeně tužší. Pokud byste takto připravovali kuřecí prsa, jenž jsou po chvilce restování krásně měkká, bylo by to docela zbytečné, nicméně když dojde na prsa krůtí, kachní nebo husí, tak už se vám konfitovat vyplatí. Kromě zmíněných druhů masa můžete takto upravit i vepřové, hovězí, skopové nebo dokonce i zvěřinu.

Co je konfitování?

Podstatou konfitování je pomalá tepelná úprava masa v tukové lázni při nízké teplotě. Jestli se vám při představě tukové lázně zježily chloupky na těle, tak vás můžeme hned uklidnit. Tuk zde totiž slouží pouze k ochraně masa před vysycháním - ve vodě maso totiž tvrdne, a tak se ke konfitování nehodí. Jelikož se maso konfituje pomalu a při teplotě okolo 90 až 110 stupňů, tuky se nepřepalují a tím pádem se v nich nevytvářejí žádné nezdravé, karcinogenní látky. Maso pak z tuku pouze vyndáte a necháte jej důkladně okapat.

Výhody konfitování

Už jsme zmínili hlavní výhodu konfitování, kterou je měkké a šťavnaté maso, přináší však i spousty dalších benefitů. Sice se jedná o dlouhý proces, ale probíhá bez jakýchkoli vnějších zásahů, což logicky znamená, že při něm můžete dělat jakoukoliv jinou práci nebo se jít dokonce provětrat ven.

Další velkou výhodou konfitování je možnost připravit si dopředu větší množství masa, které pak zavaříte do sklenic nebo uložíte do mrazáku, a tak budete mít připravený hotový pokrm, jenž následně můžete kdykoliv ohřát a podávat. Když koupíte kvalitní maso můžete ho konfitovat vcelku - spoustu výhodných akcí nabízí například Kaufland leták. Pokud máte dostatečně velké nádobí, můžete takto připravit třeba celý kilogram masa.

Jak se pustit do konfitování

Samotnému konfitování někdy předchází marinování masa, což znamená, že si ho den předem naložíte podle vašeho oblíbeného receptu. Tento krok však není nutný, takže jej můžete v klidu vynechat. I přírodní chuť masa je totiž po konfitování vynikající. Maso musíte nejprve zprudka opéct na pánvi, a to ze všech stran.  Až je dokonale opečené a jeho povrch zcela zatažený, přesuňte jej do pekáče nebo hrnce který je jen o něco málo větší než objem konfitovaného masa.

K dochucení lze použít libovolné koření, které jste u použitého druhu zvyklí používat. Ideální volbou může být být například cibule, česnek, zelenina, nové koření, jalovec, pepř a samozřejmě sůl. Na husu nebo kachnu se hodí kmín, zatímco vepřové oživí majoránka nebo jiné bylinky. Nakonec všechno opatrně zalijte buď rozpuštěným sádlem nebo olejem. Tuk, na kterém jste opékali maso před konfitováním, už znovu nepoužívejte, s velkou pravděpodobností bude totiž přepálený.

Jak dlouho konfitovat?

Až budete mít maso zalité, tak stačí nádobu přiklopit pokličkou a dát péct do trouby alespoň na čtyři hodiny při teplotě v rozmezí 90 - 100 °C. Jestli chcete dobu přípravy zkrátit, můžete maso, které  předem nakrájíte na plátky, konfitovat asi dvě a půl hodiny zhruba při 110 °C.

I během konfitování můžete nahlédnout do hrnce a zkontrolovat, jestli je maso stále zcela přikryté tukem. Není nutné ho otáčet ani promíchávat, protože se vám díky tuku nemůže připálit. Jakmile je konfitování hotové, vyjměte maso z tukové lázně a nechte ho na sítu okapat. Pak jej můžete rovnou podávat nebo přesunout do mísy a překrýt víkem, aby neosychalo.

Vynikající bude i omáčka

Z pekáče nebo z hrnce opatrně slijte tuk, který se drží na povrchu. Na dně ponechte jenom vypečenou šťávu z masa s trochou tuku. Jestliže chcete přírodní omáčku na rýži, můžete tuto šťávu jen rozmixovat. Pokud však stojíte o zahuštěnou omáčku na těstoviny nebo ke knedlíku, můžete výpek zasypat moukou a opražit, následně vývarem či vodou a rozvařit. Mouku pak nechte ještě asi 15 minut provařit a nakonec vše rozmixujte.

Ke konfitovanému masu se hodí jakákoliv příloha, tedy cokoliv od brambor přes těstoviny až po rýži quinou, bulgur nebo jakoukoliv jinou obilninu. Meze se nekladou ani houskovým či bramborovým knedlíkům. Pokud se vám s nimi nechce dělat, můžete si počkat, až je nabídne Lidl leták v akci, koupit jich několik do zásoby a zamrazit. Nezapomínejte ani na to, že když talíř s konfitovaným masem a přílohou oživíte zeleninovým salátem, nebo místo klasické přílohy zvolíte dušenou zeleninu, budete mít oběd zase o něco zdravější.