Dělení podle délky splácení

Doba, na niž si peníze vypůjčíte, obvykle přímou úměrou odpovídá výši půjčky. Dlouhodobé úvěry se vyznačují nižšími úrokovými sazbami a začínají na minimální době 4 let. Typickým příkladem je hypotéka na bydlení, ať už jde o pořízení nemovitosti, nebo rozsáhlou rekonstrukci. Vyplatit se mohou také v začátcích podnikání. V posledních letech bylo možné zaznamenat vzrůstající popularitu krátkodobých půjček a širokou nabídku v tomto segmentu. Krátkodobé půjčky mívají obvykle dobu splatnosti v řádu měsíců, ale může jít i o pouhý týden. Klasicky s jejich pomocí překlenujeme období před výplatou, malé sumy také postačí na dovolenou či nákup vánočních dárků. Mezi těmito alternativami se dále nachází půjčky střednědobé, které odpovídají finanční sumě potřebné k zakoupení auta a dražší elektroniky.

Bankovní, či nebankovní půjčka?

Bankovní instituce nabízí jistotu, ověřený systém a širokou nabídku finančních produktů. Pro mnoho lidí jsou proto první, nebo i jedinou volbou, propadnou-li se na finanční dno. I nebankovní instituce však mají zajímavé nabídky, a navíc často poskytují půjčky i lidem, kteří by u banky neuspěli - seniorům, mladým matkám, osobám s nižším příjem, dokonce i těm, kteří mají záznam v registru dlužníků. Půjčky bez nutnosti doložení příjmu a nahlížení do registru jsou přirozeně velmi vyhledávané. Nebezpečí spočívá v tom, že ne každý je pak schopen splácet, půjčujte si proto vždy s rozumem. Mnoho lidí má nebankovní sektor spojen s rychlými půjčkami, v současnosti už ale není problém získat i nebankovní půjčku na bydlení - třeba u osvědčené společnosti Asisteam.

Účelový úvěr mívá nižší úroky

Úvěr účelový je půjčka vázaná na konkrétní způsob použití - na bydlení, koupi automobilu, podnikání, dovolenou… Instituce v takových případech poskytují klientům výhodnější podmínky. Samozřejmě je nutné doložit, že jste vypůjčenou sumu použili pouze na určený účel. Účelový úvěr nemusí být pouze obrovská částka, běžně se využívá i na nákup elektroniky. U neúčelové půjčky se vás nikdo neptá, nač ji chcete použít, volnost rozhodování je však vykoupena vyšším úročením.