Právě z toho důvodu jsme příspěvek, který právě čtete, pojmenovali Vzdělávání je celoživotní proces. Neustálé prohlubování našich znalostí je nedílnou součástí našich životů – vzdělávání nemá pouze formální podobu, tedy nabytí vědomostí ve škole. Člověk se učí hlavně v praxi, řešením úkolů a nových situací, s nimiž se musí vypořádat. Do toho v poslední době do našich životů čím dál více pronikají moderní technologie, které se neustále dynamicky vyvíjejí. Asi tedy není třeba zdůrazňovat, že v technice je budoucnost a pokud se rozhodnete pro studium technického oboru, nešlápnete vedle.

Společnost Tatra Trucks staví na tom, že je jako jedna z mála schopná navrhnout nákladní vozy dle specifických požadavků zákazníka. Více než polovina vyrobených automobilů je díky tomu šita přímo na míru zákazníkovi. V roce 2021 sjelo z výrobní linky více než 1250 tatrovek, na rok 2022 je v plánu vyrobit dokonce ještě o stovku vozidel více. Před tatrováky stojí kromě navýšení objemu výroby i další výzvy v podobě vývojových novinek. Tatrováčtí konstruktéři v současnosti pracují na několika zásadních úkolech. Mezi ně patří vývoj vozidla s vodíkovým pohonem, který se má stát alternativou ke spalovací motoru. Vývoj probíhá pod záštitou Technologické agentury ČR, jež propojuje podniky s výzkumnými ústavy a vysokými školami. První vozidlo s vodíkovým pohonem by mělo být testováno na tatrováckém polygonu v první polovině roku 2023.

Dalším důležitým úkolem konstruktérů je rozvoj tatrováckého podvozku. Základní koncepci nosné roury navrhl již v roce 1923 konstruktér Hans Ledwinka. Jeho dnešní následovníci pracují na zvýšení nosnosti podvozku, zefektivnění ovládání vozu a zlepšení jízdního komfortu díky modernizaci náprav a nové kabině.

Do třetice zmíníme vývoj bezestupňové převodovky, která ještě umocní jedinečnost vozidel Tatra. Tato převodovka dokáže plynule měnit převodový poměr bez použití spojky a dalších rázů do hnacího traktu, díky čemuž se výrazně zlepší jízdní vlastnosti a také živostnost tatrovek.

Zdroj: TATRA TRUCKS a.s.

Na všech těchto projektech pracují zkušení tatrováčtí konstruktéři společně s mladými talenty, kteří se rekrutují z řad čerstvých absolventů. První vztahy se svými budoucími kolegy navazují Tatrováci již v rámci spoluprací s vysokými školami a jejich studenty. Úzké partnerství má v současné době Tatra Trucks s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze, která je součástí konsorcia podílejícího se na vývoji vodíkového pohonu, a také s Vysokým učením technickým v Brně či Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava, kde probíhá např. spolupráce na dynamických měřeních nebo kinematických analýzách. Pro testování vozidla Formula Student týmu TU Brno Racing dává společnost Tatra Trucks pravidelně k dispozici polygon, který patří k největším v Evropě. Pro nastávající závodní sezónu 2022 se Tatrováci budou podílet také na výrobě planetové převodovky pro formuli TU Brno Racing.

Jak už bylo zmíněno, společnost Tatra Trucks staví svou budoucnost nejen na léty prověřených zkušenostech svých konstruktérů, ale také na mladých talentech, kteří třeba v současné době ještě studují, ale zároveň mají zápal pro věc a touhu získat praxí více, než nabízejí standardní vysokoškolské studijní programy. Tito studenti do automobilky docházejí dle svých časových možností na pár hodin týdně. Nejprve se seznamují se systémy, ve kterých konstruktéři pracují, postupně se pak mohou začít podílet na přípravě dokumentace pro vyráběné vozy. Kromě toho mají možnost psát ve spolupráci s firmou svou bakalářskou nebo magisterskou diplomovou práci a po ukončení studia mít jistotu perspektivního zaměstnání se spoustou výhod – např. možností získat řidičské oprávnění na nákladní vozidla a projet se tatrovkou po polygonu. Tuto možnost nemá každý! Nabídka volných pracovních míst samozřejmě necílí pouze na absolventy vysokých škol, uplatnění v Tatra Trucks najdou i středoškoláci a absolventi odborných učebních oborů.

Takže si shrňme hlavní myšlenku, která se snad jasně prolíná celým textem: svět techniky nabízí nepřeberné množství příležitostí k uplatnění zájmu a zvídavosti mladých lidí. Nebojte se tedy technických oborů, studujte a chytejte se příležitostí, které firmy jako Tatra Trucks studentům nabízejí. Vždyť není lepší zaměstnání než to, které člověka baví.