Přímo v Nejdku, kde postupně vzniklo i vývojové centrum, zaměstnává zhruba 1600 lidí, kteří se podílejí na globální výrobě pro takřka 400 zákazníků. Pro výrobu jsou k dispozici automatizované montážní linky, do kterých operátoři zakládají relativně malé množství komponentů, které se dříve nakupovaly.

Začínalo se se dvěma vstřikovacími lisy, nyní jich je 50 včetně robotických vstřikovacích stanic. Mezi hlavní produkty firmy, která je stěžejní součástí skupiny WITTE Automotive, patří dveřní výztuže, kapotové zámky či tzv. softtouch díly pro otevírání pátých dveří aut. 

Z dílny až mezi světové hráče
Z někdejší německé továrny na zámky cestovních kufrů, jejíž počátek se datuje od roku 1899, se stala významná nadnárodní skupina, která nyní vyrábí své dokonalé výrobky ve třech závodech v Německu, v rozsáhlém závodě v Bulharsku a především dvou závodech v České  republice. Tyto závody už mají také svou historii a jsou významnými součástmi světového dodavatele automobilového průmyslu do téměř všech automobilek.
Vše začalo před více jak 120 lety, kdy byla společnost WITTE v německém Velbertu založena. Původně se specializovala na výrobu zámků pro kufry, ale už před 2. světovou válkou začala vyrábět kování pro automobily. Pozdější VW Brouk byl prvním vozem, který jezdil po světě s produkty od WITTE. V 70. letech už opouštěly brány závodu všechny komponenty zamykacích systémů v automobilu, později přibyl vývoj a výroba komponentů pro všechny pohyblivé části karoserie.
V 90. letech došlo k velké expanzi. V roce 1992 založila společnost WITTE dceřinou společnost v České republice s názvem WITTE Nejdek. S nenaplněnou vidinou, že bude mít firma maximálně 50 zaměstnanců, se zrodil vlastní výrobní závod. V roce 1998 má již přes 500 spolupracovníků a vzniká i samostatné oddělení vývoje, které položilo základ vývojovému centru v Plzni, jež se v roce 2015 přestěhovalo do sídla Západočeské univerzity. V roce 2018 vzniklo nové vývojové centrum také v Praze, kde se specializují především na vývoj elektronických součástek.
V současné době, kdy WITTE Nejdek slaví 30. výročí své existence a zároveň i působnosti v České republice, jsou obě pobočky zaměřené na vývoj neodmyslitelnou součástí skupiny WITTE podílejících se na inovativních projektech.

Technologický lídr v oblasti mechatronických zamykacích systémů
S výrobky WITTE se dnes setkáváme ve vozech téměř všech významných výrobců automobilů. Jedná se o systémová řešení pro dveře, přední a zadní kapoty, zámkové garnitury, dveřní kliky i produkty do automobilových interiérů – to vše od vize produktu přes klíčový koncept až po velkosériovou výrobu. Jako světový dodavatel se zaměřuje na standardizované modulární konstrukce a nabízí celistvá inteligentní řešení. Svou nabídku produktů neustále optimalizuje a ve spolupráci se svými zákazníky přichází na automobilový trh každoročně s novými či inovovanými řešeními. Know-how zahrnuje kromě tradičních produktů také vlastní patentované systémy, jako např. WITOL® nebo LED softtouch.

V digitalizaci je budoucnost
Jako pokroková firma si WITTE Automotive vybírá z nových trendů jen to nejlepší. Buduje příjemné inovativní pracovní prostředí pro zaměstnance a stará se o to, aby měli k dispozici moderní technologické vybavení. Využívání umělé inteligence, automatizace nebo robotizace je běžnou součástí pracovního života.
Významný krok na cestě k digitální budoucnosti udělala firma i v roce 2021, kdy převzala českou společnost IMA (Institut mikroelektronických aplikací) zabývající se vývojem elektronických identifikačních systémů. WITTE si díky tomuto spojení rozšíří portfolio mechatronických produktů v segmentu řídících jednotek a senzorů pro používání gest. V oblasti elektroniky tak budou nadále vznikat jedinečné inovativní systémy, které jsou pro výrobce automobilů, a ne jen pro ně, nejenom zajímavé, ale také od nich žádané.

www.witte-automotive.cz

 Výročí 30.let firmy WITTE AutomotiveVýročí 30.let firmy WITTE AutomotiveZdroj: WITTE Nejdek, spol. s r.o.