Soubor RockOpera Praha odehraje v Plzni v KD Šeříková plnohodnotné představení své nové rockové opery Vymítač jako v prostorách divadla. Hudebně mírně přitvrdili, ale je k tomu nemalý důvod: jedná se zároveň o první jejich hru s hororovým námětem. Vymítač je rocková opera utkaná z vlivů metalu, hudby Carla Orffa a vlastního příběhu, který si zahrává se záhrobím. To vše dohromady evokuje v divácích tajemnou atmosféru, ve které se přinejmenším místy budeme krásně bát. Oproti klasickému divadelnímu ztvárnění je zde možnost užívat si vystoupení jako při rockovém koncertě, tedy na stání, nikoli na sezení. 

Příběh rockové opery Vymítač se inspiroval pověstí o kostele sv. Máří Magdalény ve Velharticích a místním hřbitově. Pověst vypráví o vojákovi, který prý z pomsty nechal pomocí temného rituálu posednout místní dívku, která se stále trápila pro svého zemřelého milého a jeho samotného odmítala. Zdá se, že jí není pomoci…leda že by byl povolán Vymítač! V hlavní roli se objeví Kamil Střihavka, v dalších rolích uvidíme Honzu Toužimského, Viktora Dyka, Pavlu Forest, Žántí, Helenu Kubelkovou a další. Vymítač je atraktivní i vizuálně – zahrnuje velkou světelnou, akrobatickou a pohybovou show.

Zdroj: Šeříkovka

Hudbu k nové rockové opeře napsal tradičně Milan Steigerwald, texty Pavla Forest. Právě jim jsme položili pár otázek: 

Byli jste již někdy s RockOperou mimo pražské divadlo? Myslím takto s celým představením jedné z oper. 

RockOpera Praha je divadelní hudebně-dramatický soubor s vlastním kamenným divadlem (zřejmě jediný na světě, který takto hraje rockové opery). Většina našich oper je inscenována pro arénovitý tvar scény. Naše půlkruhové hlediště má téměř 800 míst. V letech 2006 až 2009 jsme působili v sálech Kongresového centra Praha, Obecního domu v Praze nebo Divadla v Dlouhé. Od roku 2009 s premiérou Oidipa Tyrana jsme zakotvili na své domovské rockové aréně v Holešovicích. Od té doby převážně působíme zde, nicméně postupně jsme začali vyjíždět s některými inscenacemi ven – například jsme byli v Kroměříži s Annou Kareninou, ve Světlé nad Sázavou s Malým Princem nebo v polském Gorzanowu s Antigonou.
Letos poprvé chystáme větší projekt, Vymítač Tour. Velký ohlas téhle rockové opery u publika nás přesvědčil o tom, že máme nastudovat výjezdní podobu Vymítače určenou pro "kukátkovou" scénu a přivézt ji i do dalších měst. Prvním z nich bude Plzeň, tradiční Mekka rockerů, kterou jsme zatím navštívili jen s koncertními show…                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Zdroj: Šeříkovka

Čím myslíte,že budou diváci v regionech specifičtí? 

Diváci, kteří k nám do pražského divadla jezdí z regionů, jsou nesmírně nadšení a věrní, jezdí často z dalekých míst Čech a Moravy i ze zahraničí – Slovenska, Německa i Polska nebo Dánska, zařizují si noclehy. Jsou ochotni věnovat neuvěřitelné množství času a energie tomu, aby se mohli zúčastnit našich představení. Jsou i tací, kteří se přihlásili do naší rockové akademie, učí se zpívat a hrát a jezdí takto pravidelně a pak také s námi vystupují. Proto jsme chtěli vyjít regionům vstříc a umožnit vidět naše opery i těm, kteří nemají možnost jet do Prahy. Věříme, že tam najdeme podobné nadšené rockery, kteří chtějí zažít emotivní příběh s nadupanou živou muzikou. Plzeň, kde začínáme s Vymítačem, je jednou z rockových bašt. 

Zdroj: Šeříkovka

Proč jste si zvolili jako námět další rockové opery právě pověst o velhartickém kostele a hřbitově? 

Své dětství jsem prožila v Klatovech, takže pověst dobře znám a miluji i temnou podobu Šumavy a jejích hvozdů. Chtěli jsme udělat původní operu bez přímých literárních zdrojů a stará pověst v sobě nesla prvky tajemna, které mě už v dětství fascinovaly, Teprve dnes si člověk může uvědomit, jak vše souvisí s mísením starých kultur a náboženství, které v naší české kotlině vytvořilo silné a hluboké kořeny. Tajemná struna, kterou v nás pověst rozechvívá, silně osciluje a souzní s naší muzikou a prvky metalu včetně growlingu v hlasech našich zpěváků.


Zdroj: Šeříkovka

Plánujete v budoucnu vyjet mimo Prahu i s dalšími rockovými operami?

Ano, rádi bychom vytvořili tradici a ta nejúspěšnější díla chceme vyvážet i mimo své domovské divadlo. Vyžaduje to po nás další úsilí a práci se zasazením díla do jiného prostoru, musíme se přizpůsobit podmínkám, které daný sál dává. Takže vlastně vzniká opět originální pódiový tvar, který jsme ještě nevyzkoušeli. To by mohlo být zajímavé i pro ty, kteří už v naší holešovické aréně byli a chtějí s námi prožít opět něco nového a neopakovatelného. Silný, emotivní zážitek z rockového divadla. 

Sotva dozní poslední tóny Vymítače, už se Plzeň bude chystat na další rockovou nálož, tentokrát s nádechem tajemna a dávných časů. 2. února, tedy na Hromnice, zahraje v KD Šeříková gothic rocková kapela XIII. století. Jejím základem byla punková kapela HNF (Hrdinové nové fronty) a za svou skoro třicetiletou kariéru má na kontě deset řadových alb. V jejím středu stojí Petr Štěpán, kterého známe nejen jako výraznou osobnost této kapely, ale také jako hudebního skladatele – píše např. scénickou hudbu.  

V KD Šeříková se můžete těšit na bohatý program v průběhu celého roku.

Více informací a program najdete zde:

http://www.kdserikova.eu/

https://www.instagram.com/kdserikova/

https://www.facebook.com/kdserikova.eu/