Každý může přispět k lepšímu a krásnějšímu městu. Pokud máte nápad, který by Brno posunul dopředu, neváhejte a přihlaste ho do brněnského participativního rozpočtu na paro.damenavas.cz. Vybírejte z celé řady témat a inspirujte se třeba již téměř padesáti dokončenými projekty. Je potřeba dodržet Zásady, ale jinak navrhujte cokoliv, co si myslíte, že Brňanky a Brňany zaujme. Co tedy konkrétně každý projekt musí splňovat? Detailní informace najdete na našich stránkách, ale zde vyjmenujme ty nejdůležitější:

Veřejný prospěch – z vašeho nápadu bude těžit široká veřejnost, například obyvatelé vaší městské části, pokud projekt navrhnete přímo pro ni. Nebo dokonce i celé Brno.  

Projekt se musí týkat majetku města či jeho společností. Pro kontrolu tohoto bodu je pro vás připravena přehledná mapa.

Nezapomeňte na rozpočet. Nevíte, kolik, co stojí? Zkuste se inspirovat projekty z minulých let nebo požádejte o pomoc koordinátory.  

Nápady mohou být investičního charakteru, jako například postavení nového hřiště, pumptracku či naučné stezky, nebo se může jednat o tzv. měkký projekt, kdy jsou z participativního rozpočtu hrazeny třeba výukové programy. Právě teď jeden takový probíhá – jmenuje se Včely do Brna a zahrnuje přednášky, exkurze do včelína, ale taky momentálně dokončovanou publikaci pro mateřské školy a 1. stupeň základních škol, kterou doprovází pracovní listy pro děti.

Není online svět nic pro vás? Nevadí. Domluvte si s námi schůzku a navštivte nás na Odboru participace Magistrátu města Brna na Husově 3. Rádi vám s podáním projektu pomůžeme. Jsme pro vás také na telefonu 777 457 385 a e-mailu damenavas@brno.cz.

A co se už v rámci participativního rozpočtu povedlo? Navštivte rozhodně Nový Lískovec, kde budeme v druhé půlce března slavnostně otvírat Koniklecový chodníček na Kamenném vrchu. V průběhu května se otevřou dveře zbrusu nové Klubovny pro děti v Tuřanech. Nebo se zajděte podívat ke břehům Svitavy, kde byla v minulých letech realizována Industriální naučná stezka u řeky Svitavy.

Inspirace z minulých let by tu byla a my se nyní těšíme na vaše projekty v tomto roce. Dáme na vás!