Dvě tradiční vinařské akce v měsíci září se uskuteční v Prušánkách v místní části Nechory, kde je na čtyři sta vinařských sklepů. První zářijovou sobotu se tam odehraje Zarážání hory a v sobotu 15. září tradiční Vinobraní. Obě akce patří k velmi oblíbeným a hojně navštěvovaným nejen místními, ale i turisty a návštěvníky obce.

Zarážání hory je pohodovou podzimní akcí

Zarážání hory souvisí s vinařskou tradicí v období, kdy končí práce ve vinicích a dozrává víno.

„Dříve se v této době zakazoval vstup do vinic pod nejrůznějšími tresty a na dodržování zákazu dohlíželi takzvaní hotaři,“ připomněl starosta Prušánek Lubomír Zahradník.

Jak oslavy této tradice probíhají v Nechorách, místní části Prušánek, starosta přiblížil: „V podvečer vinaři přinesou ke sklepům v Nechorách „horu“, což je něco jako malá májka, ozdobenou věncem z lučních květů, hroznů a vinné révy.  Horu zarazí do země a okolo ní pak za zpěvu písní o víně zatlučou postupně dvanáct dřevěných kolíků. Ty symbolizují dvanáct měsíců práce ve vinici. Při západu slunce myslivci vystřelí salvu na všechny světové strany, hotaři přednesou ‚horenské právo‘ a se vzpomínkou na zemřelé vinaře vystoupí starosta obce. Celou akci zakončí večerní zábava s cimbálovou muzikou.“

VINOBRANÍ V PRUŠÁNKÁCHZdroj: obec Prušánky/archivVINOBRANÍ V PRUŠÁNKÁCH                                    Autor:obec Prušánky/archiv

Vinobraní – to jsou kroje, cimbál a burčák

O čtrnáct dní později se v Prušánkách koná vinobraní. To začne ve 14 hodin krojovaným průvodem z Prušánek do Nechor, kde probíhá hlavní program a také večerní zábava s muzikou.

V otevřených sklepích v nechorských uličkách bude přitom možno ochutnat burčák místních vinařů.

„Letošní rok vypadal zpočátku pro úrodu vína nadějně, ale bohužel extrémní sucho začíná nadějnou předpověď ničit, protože hrozny ve vinicích zasychají a předčasně dozrávají.   Ale jak říkají zdejší vinaři, výsledek se pozná až v sudu,“ míní starosta.

Na letošním vinobraní si návštěvníci kromě tradiční cimbálové muziky Galán užijí i říznou dechovku Bojané. Obec Prušánky děkuje za letošní podporu této akce Vinařskému fondu.

ZARÁŽÁNÍ HORY V NECHORÁCH.Zdroj: obec Prušánky/archivZARÁŽÁNÍ HORY V NECHORÁCH.      Autor: obec Prušánky/archiv

Na podzim si přijdou na své turisté, milovníci vína i gurmáni

Také zbývající podzimní dny budou v Prušánkách na kulturu bohaté. Už 6. října se mohou zájemci zúčastnit turistické akce Putování slováckými vinohrady, která tradičně končí v prušáneckém vinařském areálu Nechory. Na své si přijdou i gurmáni, pro ně se v Prušánkách chystá na 27. října Gulášfest. Další akcí je 10. 11. Martinské sousedské posezení, pořádané Klubem seniorů z Prušánek. Podzimní akce uzavře 24. listopadu Putování za mladým vínem.