Konkrétně Malta toto umožňuje od roku 2014 a v posledních měsících si tak tímto způsobem mohly dvě saúdské rodiny koupit hned 62 pasů. Celkem 35 pasů koupili Muhajdibové, zbylých 27 pasů si obstarali al-Adžílové, kdy pasy získali jak dospělí, tak děti. Obě tyto rodiny ovládají miliardová podnikatelská impéria.

Jeden pas Malta prodává za 650 tisíc eur, doklady pro nezletilé vyjdou na 25 tisíc eur. Nejenže je tak za peníze možné snadno získat evropské občanství, ale zároveň tím dochází k diskriminaci, neboť něco takového si mohou dovolit jen opravdu bohatí jedinci. Malta je tak plná „investorů“ z Blízkého východu a z bývalých zemí Sovětského svazu včetně samotného Ruska…

Podobné praktiky provozuje i už zmíněný Kypr, jehož občanství v minulosti získali i někteří ruští oligarchové, například Oleg Děripaska, který má prokazatelně blízko přímo ke Kremlu. Ohledně tohoto případu jsem i interpeloval Komisi, zcela se tím však odmítli zabývat s alibistickým zdůvodněním: „Je na každém členském státu, aby s náležitým ohledem na právo Unie stanovil vlastní podmínky pro nabytí a ztrátu svého občanství. V případech obvinění z podvodu a trestné činnosti spojených s nabytím státního občanství je na příslušných vnitrostátních orgánech, aby tato obvinění vyšetřily.“

Zlatá víza pro tajné agenty, zločince a teroristy

Zastánci těchto způsobů tvrdí, že jejich cílem je přilákání bohatých investorů. Jenomže právě Malta si u nových občanů ani neklade za podmínku, aby „noví Evropané“ v zemi investovali a měli v ní trvalý pobyt. Tímto se pak výrazně zvyšuje riziko, že se do zemí EU legálně dostanou i islámští radikálové a teroristé. Hrozba tkví dále v tom, že unijní stát může sloužit jako pračka špinavých peněz pocházejících z kriminální činnosti, nebo být nastrojem k snadnému pronikání cizích zpravodajských služeb. Člověk s pasem členské země EU navíc může nejen svobodně cestovat po Unii, ale bez víz i do více než 150 zemí světa.   

Tyto praktiky nazývané zlaté pasy a zlatá víza, tedy udělení občanství (případně „jen“ udělení režimu pobytu) za peníze, bohužel provozuje hned 20 unijních zemí včetně ČR. Suverénně nejhorší situace je však právě na Maltě a na Kypru, kde kšfetováni s vydáváním pasů připomíná praktiky banánových republik.

Vše by se ale mělo už brzy změnit. Několikrát jsem totiž vyzval Evropskou komisi k řešení tohoto závažného problému a udělalo mi proto radost, že přes všechna původní odmítání, zlehčování a zmiňovaný alibismus už přijala zprávu o režimech občanství a pobytu pro investory v Evropské unii, která obsahuje komplexní faktický přehled všech těchto režimů v EU. Uvádí rovněž, jaká rizika tyto režimy nesou, zejména pokud jde o bezpečnost, praní peněz, daňové úniky a korupci.

Kdyby se to dělo v zemích V4, už jsme bez hlasovacích práv

Nedá mi to a musím v této souvislosti upozornit ještě na jednu věc – neskutečný dvojí metr současné Komise k různým zemím. Malta a Kypr nedodržují principy právního státu a jejich jednání zásadním způsobem ohrožuje bezpečnost v EU, protože na její území se všemi právy pouští ruské oligarchy, saudské šejky a další za podezřelých okolností zbohatlé „podnikatele“. Nic se ale neděje a nikdo u zemí neřeší porušení povinností. Kdyby něco podobného dělalo Maďarsko, vsadím se, že by na stole už ležely návrhy na zastavení členství v EU.

Toto jsou věci, které se prostě musí změnit a je proto nutné podporovat reformu EU tak, aby byla bezpečná a spravedlivá. Proto to nyní máte ve svých rukou. A věřte nebo ne, každý hlas může rozhodnout.

Tomáš Zdechovský, europoslanec za KDU-ČSL

Zadavatel a zpracovatel:  KDU-ČSL