Podle statistik ohrožují oční vady až dvě třetiny celosvětové populace. Toto alarmující číslo je důsledkem životního stylu, v němž převažují televizní obrazovky, displeje mobilních telefonů a počítačů, ale samozřejmě i málo pobytu venku, kde má oko možnost zaostřovat do různých vzdáleností nebo trénovat reakce na změny světelných podmínek. Mnoho očních vad je ovšem také vrozených nebo zděděných. 

Brýle, čočky nebo operace? Svoboda!

Všichni, kdo nosí brýle nebo kontaktní čočky, dobře znají drobnosti, které umí znepříjemňovat život. Věčně špinavé nebo zamlžené brýle, omezené možnosti při sportu, nutnost zachovat hygienická pravidla při výměně a uchovávání čoček. Obzvlášť v na jaře a v létě se tyto maličkosti objeví v celé své otravnosti. Kde si umýt ruce na výletě v lese, protože si musím vyndat kontaktní čočku kvůli alergii? Kam jsem si ve stanu položil brýle? Budu si na vodu brát brýle nebo čočky nebo obojí? Které brýle si vzít na pikýrování přísad ve skleníku? Budu řídit večer potmě zpátky? A samozřejmě nelze opominout ani finanční náročnost nákupu nových obrub, skel a kontaktních čoček, u nichž existují ještě rizika zanesení infekce nebo špatné snášenlivosti. Mnoho nositelů čoček také podceňuje pravidelnou výměnu čoček a třeba jednodenní si nechávají přes noc nebo dokonce několik dní. Podle výzkumů se na špatně ošetřených kontaktních čočkách usazuje mnoho druhů bakterií, které se pak v ideálním prostředí oka rychle množí.

Krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus se odstraní během jednoho laserového zákroku.Zdroj: Neovize Group s.r.o.Krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus se odstraní během jednoho laserového zákroku.
Autor: Neovize Group s.r.o.

 Dlouhodobé řešení

Dobrým a dlouhodobým řešením je možnost operace očí. Mnoho očních vad je v dnešní době možné odstranit, a to buď laserem, nebo nitrooční operací. O operacích panuje spousta mýtů, pravdou ovšem je, že jejich výhody převažují. Navíc v posledních letech v této oblasti nastal ohromný pokrok a přístroje lékařům poskytují velkou podporu a zpřesňují jemnou oční chirurgii až na úroveň jednotlivých buněk. „Dnešní technologie umožňují provést zákrok tak šetrně, že pacient vidí hned po operaci, a pokud dodrží naše doporučení na pooperační režim, může třeba po týdnu odjet na dovolenou k moři,” vysvětluje své zkušenosti primářka MUDr. Lucie Valešová z Oční kliniky DuoVize v Praze.

 Technologie v rukou lékařů

Lasery, počítačová navigace, moderní materiály a vyspělé diagnostické přístroje zaručují přesnost a šetrnost průběhu operace. Pro odstranění krátkozrakosti, dalekozrakosti či astigmatismu se dnes u mladých pacientů běžně používá femtosekundový laser VisuMax, na kterém je možné provádět nejšetrnější laserový zákrok současnosti - ReLEx Smile (NeoSMILE 3D). Pro pacienty po čtyřicítce, kteří se chtějí zbavit dioptrií, či pro seniory s šedým zákalem, je řešením nitrooční operace. Ale i při takovém zákroku najde moderní laser své uplatnění. „Skvělým pomocníkem při výměně oční čočky je femtosekundový laser LenSx, který používáme místo skalpelu. Precizní laser provede všechny potřebné řezy a jeho působení na oko trvá pouhé vteřiny. Poté z oka odsajeme starou čočku a místo ní implantujeme čočku umělou. Při tom využíváme systém Verion, který na oko pacienta promítá navigační linie pro přesné usazení čočky,” říká primářka brněnské Oční kliniky NeoVize docentka Šárka Skorkovská. Lékaři si navíc mohou předem nastavit parametry zákroku, ještě než na sál dorazí pacient, protože pracují s jeho daty uloženými z předchozích vyšetření.

 Řízení auta

Dobrý zrak je v silničním provozu nejdůležitějším smyslem. Většina řidičů přistupuje k této problematice zodpovědně a případné nedostatky poctivě korigují brýlemi nebo kontaktními čočkami. Někteří řidiči mají nošení brýlí povinné, což pak mají napsáno v řidičském průkazu. Problémem je téměř vždy vidění za šera nebo potmě. Mírně zhoršené vidění, které se v denním dostatečném světle dá bezpečně zvládnout, je za nedostatečných světelných podmínek komplikovanější. V tomto případě je nutné brýle skutečně nasadit, častěji odpočívat nebo cestu lépe naplánovat tak, aby proběhla přes den. Pokud uvažujete o oční operaci právě kvůli řízení, nechte si doporučit od lékaře, který má vaši důvěru, nejlepší řešení. Může to být buď laserový zákrok, nebo nitrooční výměna čočky. To je ostatně běžné řešení u starších řidičů, kteří se chystají na operaci šedého zákalu. Mohou zvolit typ čočky, která přesně odpovídá jejich potřebám, většina z nich také zlepšuje díky speciální (takzvané asférické) úpravě vidění právě za šera.

 Oční klinika DuoVize: www.duovize.cz

Oční klinika NeoVize: www.neovize.cz