K základním pilířem zdravého životního stylu patří zejména strava, pohyb a psychická pohoda. Pojďme se spolu podívat aspoň trochu podrobněji na každé z nich.

1. Strava

Kvalitní, pestrá a vyvážená strava umožňuje udržet optimální zdravotní stav a dostatek energie. Zařaďte proto do svého jídelníčku pravidelně ovoce a zeleninu. Kromě důležitých vitamínů obsahují i ​​vlákninu, která napomáhá správné funkci trávicí soustavy. Naplánujte si předem, co budete druhý den jíst a přizpůsobte tomu svůj nákupní seznam. Pomůže vám to předcházet intuitivní konzumaci nezdravých potravin.

Dodržujte také pitný režim. Začněte sklenicí čisté vody ještě před snídaní. Optimální množství je 1,5 až 3 litry tekutin za den, v závislosti na výkonu, od venkovní teploty a také od vaší hmotnosti. Vyhýbejte se přeslazeným nápojem.

Nahraďte sladkosti zdravou alternativou. Mohou to být například ovocné tyčinky, oříškové másla nebo si upečte zdravý koláč. Při nákupu těchto dobrot vám pomůže ušetřit Grizly slevový kód, který použijete v internetovém obchodě s kvalitními potravinami Grizly.cz.

Pokud se snažíte zároveň zhubnout, můžete sáhnout po ověřených dietních plánech. Například díky proteinové dietě nastartujete metabolismus, který začne přirozeně spalovat tukové zásoby. Dietní plán si můžete objednat z e-shopu Ketodiet.cz, kde na vás čeká výhodná Keto diet sleva. Už se nemusíte obávat, zda se stravujete nutričně správně.

2. Pohyb

Užívejte si procházky v přírodě, věnujte se oblíbenému sportu nebo jen jednoduše použijte schody místo výtahu. Nechte auto doma a přejděte se do práce či na nákup pěšky. I takto jednoduše můžete zařadit pravidelný pohyb do svého života. Odměnou vám bude lepší nálada, více energie, pevnější svaly a zdravější tělo.

Pokud častokrát bojujete s tím, že se vám nechce, domluvte se s přáteli, že půjdete sportovat společně. Najděte si v okolí skupinové cvičení, plovárnu nebo posilovnu. Budete se vzájemně motivovat a dodržovat pravidelnost. Kupte si nové sportovní tenisky, podložku na cvičení nebo pohodlné funkční oblečení. Když investujete do kvalitní výbavy, budete mít z pohybu lepší pocit.

3. Psychická pohoda

Psychika a duševní zdraví mají velký vliv i na fyzický stav člověka. Dlouhodobý pocit psychické nepohody přispívá k rozvinutí psychických problémů, například depresi, proto svému duševnímu zdraví věnujte opravdu velkou pozornost.

Zaměstnejte svou mysl aktivitami, které máte rádi. Nedělní odpoledne s dobrou knihou a šálkem kávy je pro někoho symbolem pohodového dne. Věnujte se svému tělu, dopřejte si koupel, sportujte, cvičte, navařte si zdravou večeři, pusťte si oblíbenou hudbu, dobrý film nebo namalujte obraz. Pracujte na kvalitních vztazích v rámci rodiny, na pracovišti, mezi přáteli. Obklopujte se lidmi, se kterými se cítíte dobře. Chraňte si přátele, na kterých se umíte spolehnout i v těžkých chvílích a také jim buďte oporou.

Na psychickou pohodu výrazně ovlivňuje i spánek. Spolu s vyváženou stravou a pravidelným pohybem je to klíč ke zdraví. Snažte se jít spát přibližně ve stejnou dobu, vyvětrejte a odložte mobil. Nejezte syté a mastná jídla těsně před spaním. Spánek pomůže zlepšit i čaj z meduňky nebo levandule. Pokud však máte časté a vážné problémy se spánkem, vyhledejte odbornou pomoc.