Pokud hledáte odpočinek, klid, krásnou přírodu, romantická místa i něco pro děti, jste tu správně. Naše městečko se nachází na úpatí Železných hor jen pár kilometrů od Chrudimě.

Zdroj: ZadavatelJste srdečně zváni na malebný zámek, kterého do současné podoby přestavěla rodina  Auerspergů.  Využívali ho hlavně k odpočinku, relaxaci, ale i zábavě spojené většinou s koňmi. Jejich pokoje byly honosně zařízené a překvapí i technické vymoženosti, které v té době na zámku již sloužily. Je obklopen udržovaným anglickým parkem, ve kterém nechybí altán, dětské hřiště i hospodářství, kde se malé princezny a princové učili hospodařit.

Zámek SlatiňanyZdroj: Lukáš Zeman

Během procházky parkem dojdete k hřebčínu, kde se chová jediné živoucí plemeno zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO – starokladrubský vraník. Využít lze tam buď komentované prohlídky nebo se jen tak projít kolem pastvin, kde koně jistě někde potkáte. A to není všechno, samozřejmě.

Ze zámeckého areálu projdete ven brankou nazývanou „klapačka“ a už směřujete ke Švýcárně. Toto Interaktivní muzeum starokladrubského koně je kromě expozice a dokumentů i ráj pro děti. V oblibě mají jednak venkovní „koňské“ hřiště, ale i „parkůrek“ nebo kočár. Uvnitř je pro ně připraven největší plyšový kůň, sedlat a uzdit mohou koníka, projet se lze interaktivním kočárem, vyfotit se s optickými klamy, mrknout se do hospodářské místnosti a mnoho dalšího.

No a bez venkovní prolézačky nedaleko Švýcárny nazvané Kočičí hrádek nelze z našeho města odjet. Však už princové a princezny zde pořádali šiškové války. A pokud máte ještě stále dost času, lesní cesta vás od Kočičího hrádku dovede na (ne)vyhlídku Hláska na Chlumu, ze které sice daleko nedohlédnete, o to více romantiky tam jistě zažijete ?

Kočičí hrádekKočičí hrádekZdroj: TO Chrudimsko-Hlinecko

Po cestě se můžete zastavit a občerstvit v restauraci Monaco, která nabízí i venkovní posezení a při čekání na obsluhu mohou děti nakrmit třeba zvířátka v ohradě pod restaurací nebo se zatočit na kolotoči. Možná také víte, že je naše město známé i díky básničkám Jaroslava Vrchlického, který zde často pobýval a napsal nejednu, ke které ho inspirovala třeba tolik oblíbená třešňová alej nad městem.

A že je krásné počasí a odjet z města se vám nechce? Co takhle se ochladit na plovárně nebo zajít na vynikající zmrzlinu? Není problém, Slatiňany nabízí prostě vše. Že už plánujete výlet k nám? Paráda, jste srdečně zváni.

Více na www.slatinany.cz

Zdroj: Zadavatel