Oproti loňsku se doba, o kterou musely ženy u nás pracovat déle, aby dosáhly stejných výdělků jako muži v předešlém roce, zkrátila o 9 dní. Důvodem meziročního snížení rozdílu je zejména několik kroků, které si vynutila pandemie Covid-19. Promítl se do něj růst minimální mzdy, zvyšování mezd v oborech, ve kterých pracují převážně ženy jako například školství, a také mimořádné odměny ve zdravotnictví, kde jsou opět většinou zaměstnány ženy.

Férové odměňování a rovné příležitosti jsou stěžejními tématy, jimiž se v rámci své činnosti zabývá veřejně prospěšná nezisková organizace Business & Professional Women CR.Ta tvoří a realizuje celou řadu projektů na podporu rozvoje žen a využití jejich potenciálu. Vyvrcholením je největší konference o ženách v ČR - Equal Pay Day, která se letos uskuteční 8. až 10. dubna v Praze.

Zdroj: Business & Professional Women CR z.s. 

Akce vytváří prostor pro otevřené diskuze, dává vyniknout silným příběhům, snům i profesionalitě s potenciálem inspirovat, posouvat, měnit. „Nejde jen o rozdíly mezi výdělky mužů a žen, upozorňujeme i na další oblasti ovlivňující postavení žen v zaměstnání a podnikání. Ať už jde o rovné příležitosti stoupat v kariérním žebříčku, vytváření firemní kultury přátelské ženám, využívání flexibilních úvazků či další kroky vedoucí k většímu zapojování žen do rozhodovacích procesů ve firmách,“ říká prezidentka BPWCR Lenka Šťastná s tím, že Equal Pay Day, jehož je Deník.cz mediálním partnerem, není konferencí klasického formátu.

V pátek osobnosti otevřeně sdílejí své autentické příběhy a zkušenosti, propojují byznys a společenská témata, nabízejí pohledy žen na ně. Na pódiu promluví například generální ředitelka společnosti Mondelez Ivana Tůmová, hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská, hlavní gestorka systémového projektu 22 % K ROVNOSTI MPSV ČR Lenka Simerská, People & Organization Director at Mars CE Daria Maslovskaya, nebo zpěvačka a herečka Lucie Vondráčková. V sobotu metodou speed mentoringu aktivně "pracují" všechny ženy v sále, na neděli je pak připraven online mentoring.