Máte dotaz, jak přesně a účinně šetřit energie? Pokud ano, napište nám ho na email info@eonradce.cz. Za 14 dní zveřejníme odpovědi na nejčastější dotazy našich čtenářů |
Nepodceňte kontrolu kotle a dalších plynových spotřebičů
Kontrola plynových kotlů a dalších spotřebičů by měla proběhnout jednou ročně. Není sice ze zákona povinná, ale výrobci a odborníci tyto kontroly důrazně doporučují. Součástí přípravy na topnou sezonu by proto měla být každoroční odborná kontrola kotle, která výrazně snižujete riziko nepříjemných poruch během topné sezóny. V topné sezóně je navíc většina servisních techniků, kteří kontroly provádějí, plně vytížena. Je proto vhodné na jejich objednání myslet s předstihem.
Technickým kontrolám se nevyhnete ani u kotlů na tuhá paliva. U nich jsou dokonce odborné kontroly povinné. Nechat zkontrolovat kotel musíte alespoň jednou za tři roky.
Radiátory a jejich vylepšení
Chvilku pozornost si zaslouží také radiátory. Ty je dobré vizuálně zkontrolovat, zda nerezaví a netečou. Klíčovým místem je přitom hlavně napojení teplovodního potrubí na těleso radiátoru a také ventil. Pokud máte termostatické hlavice, zkontrolujte jejich funkčnost protočením, které by mělo být snadné a bez zadrhávání.
Radiátory by nemělo nic zakrývat – ani nábytek, závěsy či záclony. Záclona před radiátorem snižuje jeho účinnost i o desítky procent. Pokud je to možné, zkuste instalaci odrazných folií za radiátor, která odráží do místnosti sálavé teplo. Díky odrazným foliím by se měla místnost také rychleji vytápět.
Bydlíte v rodinném domě? Pozor na stav komína
Kontroly a údržba spalinových cest – tedy hlavně komína, kouřovodů – se v rodinných domech často podceňují. A to přesto, že v případě kotlů na tuhá paliva s výkonem do 50 kW jsou jednou ročně povinné. Bezvadný technický stav komína je přitom důležitý pro bezpečné vytápění. A to nejen v případě topení tuhými palivy, ale i tehdy, pokud máte instalovaný plynový kotel nebo ohřívač vody.
Přes léto nepoužívaný komín mohou ucpat třeba ptáci, což pak může při spuštění plynového kotle způsobit i otravu oxidem uhelnatým. Na začátku topné sezóny je objednání služeb kominíka jednodušší. Základní kontrola komína vás přijde na pár stovek. Za jistotu a bezpečí to určitě stojí.
Zdánlivě nesouvisející problém: Těsnost oken a dveří
Špatně utěsněnými okny a dveřmi v zimě uniká i 30–40 % tepla. Jejich kvalita se tak významně podepisuje na tepelné pohodě v domě i v bytě. Máte-li stará okna, je nejvyšší čas na jejich výměnu, protože v zimě je výměna oken sice možná, ale velice nepohodlná. Pokud vám ale takto radikální rekonstrukci nedovolí váš rodinný rozpočet, využijte levnějších možností jejich vylepšení. Stávající okna je možné osadit izolační folií, která dokáže snížit únik tepla přes sklo až o třetinu. Ceny izolačních folií se pohybují okolo 500 Kč za m2.
Kromě prosklení byste měli věnovat zvýšenou pozornost také okenním rámům a opravit všechny případné závady, jako je oprýskaný lak a poškozený sklenářský tmel. Hodí se také na okna a dveře aplikovat silikonové těsnění.
Jak ušetřit za vytápění v kostce:
V bytě:
- Nechte prohlédnout kotel
- Pokud jste připojeni na centrální zásobování teplem, zkontrolujte stav termostatických hlavic
- Instalujte odrazné folie na radiátory?
- Používejte správně termostatické hlavice – nastavte požadovaný stupeň a nepřetápějte ani byt neochlazujte
V rodinném domě:
- Nechte zkontrolovat kotel i komín
- Nepřetápějte a udržujte správné teploty podle využití jednotlivých místností v domě
- Nepodceňte těsnost oken a dveří
- Nenechte dům zcela vychladnout a i v době nepřítomnosti jej alespoň temperujte