Po odstranění dioptrií mi začal úplně nový život,“ popisuje pacientka Pavla, která podstoupila implantaci nitroočních čoček ICL na klinice NeoVize. „Hlavním důvodem, proč jsem se pro zákrok rozhodla, bylo narození dcery. Když jsem se v porodnici chtěla na malou podívat, šmátrala jsem po brýlích a zadržovalo mě to od pohledu na miminko,“ vysvětluje Pavla a dodává: „Hned po operaci jsem s radostí vyhodila brýle i kontaktní čočky.“

20 – 40 let: Laserové operace s dokonalou přesností

Doba, kdy byly laserové operace bolestivé a oči se po nich dlouho hojily, je naštěstí pryč. Moderní laserové metody NeoLASIK HD (FemtoLASIK) či NeoSMILE 3D (ReLEx SMILE) s využitím femtosekundového laseru jsou bezbolestné, přesné a bezpečné. „Oči jsou znecitlivěny speciálními kapkami, takže zákrok nebolí. Na operačním sále stráví pacient jen asi 20 minut, poté si chvíli odpočine a po krátké kontrole může odejít domů. Většina pacientů se již večer po zákroku dívá na televizi, nebo jde na procházku. Návrat k běžným činnostem je možný hned následující den,“ popisuje primářka pražské Oční kliniky DuoVize, MUDr. Lucie Valešová
Pokud pro někoho není laserová operace vhodná - z důvodu vysokých dioptrií či třeba tenké rohovky - je možná implantace nitroočních kontaktních čoček ICL, které se vkládají do oka před přirozenou oční čočku a dokáží korigovat v podstatě jakkoli vysoké dioptrie.

ilustrační fotoZdroj: Neovize Group/archiv

40 – 65 let: PRELEX zlepší vidění na čtení, na počítač i do dálky

Pokud vás po čtyřicítce trápí nechtěný doplněk v podobě brýlí na čtení, můžete se jich jednoduše zbavit. Díky patnáctiminutovému bezbolestnému zákroku můžete klidně zapomenout na otravné střídání několika různých dioptrických brýlí. „Přibližně po čtyřicátém roce života začne oční čočka ztrácet svoji pružnost a hůře zaostřuje. Říkáme tomu ztráta akomodace, kdy čočka není schopná rychle přeostřit z dálky do blízka a naopak. Tuto oční vadu, která se jmenuje presbyopie, česky vetchozrakost, umíme vyřešit metodou PRELEX, tedy implantací trifokální nitrooční čočky. Ta zlepšuje vidění na čtení, na střední vzdálenost – třeba na počítač – i do dálky a v oku zůstává natrvalo. Pacienti po PRELEXu si nejvíce pochvalují, že konečně neztrácí čas hledáním různých brýlí na různé činnosti. A ženy jsou často rády, že se zbaví čtecích brýlí, které mnohé považují za znak stáří,“ vysvětluje docentka Šárka Skorkovská, primářka Oční kliniky NeoVize Brno.   

Od 65 let: Operace šedého zákalu vás zbaví i dioptrií

Jediným řešením šedého zákalu je sice operace, ale jde o zcela bezbolestný a rychlý zákrok, při kterém se současně můžete zbavit i dioptrií. „Během operace nahradí chirurg zkalenou oční čočku umělou nitrooční čočkou, která v oku zůstává po zbytek života. Současně s šedým zákalem můžeme pacienta zbavit i dioptrií či astigmatismu, stačí zvolit vhodnou nitrooční čočku. Trifokální čočka zlepšuje vidění do dálky, na počítač i na blízko, torická čočka koriguje astigmatismus a asférická čočka zase zlepšuje vidění za zhoršených světelných podmínek,“ vypočítává možnosti primářka Skorkovská.

Pokud máte obavy z použití skalpelu při oční operaci, můžete zvolit zákrok asistovaný laserem LenSx. Při něm je skalpel zcela nahrazen přesným laserovým paprskem a nepoužívají se tedy žádné ostré nástroje. 

Díky odstranění šedého zákalu získáte nový pohled na svět. Budete se moci naplno věnovat svým vnoučatům či koníčkům, řídit, číst, luštit křížovky nebo třeba pracovat na zahradě. 

 

Oční klinika NeoVize Brno
www.neovize.cz, tel. 775 858 700, info@neovize.cz
Oční klinika DuoVize Praha
www.duovize.cz, tel. 777 643 020, info@duovize.cz