Laserová operace vás zbaví závislosti na brýlích a kontaktních čočkách, dokáže však řešit i složité oční vady, jako je dalekozrakost, krátkozrakost nebo astigmatismus. Před operací je vždy důležité podstoupit důkladné vstupní vyšetření, díky kterému lze určit, zda je pro vás laserová korekce zraku vhodná. Následně oftalmolog určí, která z metod korekce je pro vás ta nejlepší. „Laserové zákroky provádíme obvykle u refrakční vady s hodnotami od -8,0 dioptrií až do +3,0 dioptrií. Řešíme také astigmatismus do 6,0 cylindrických dioptrií. Ve výjimečných případech je možné odstranit vady i mimo uvedené rozpětí,“ uvádí MUDr. Jakub Ventruba, Ph.D. z oční kliniky Lexum v Brně.  

Nejčastějšími metodami laserových operací jsou Femto LASIKReLEx Smile a PRK.

Femto LASIK je nejmodernější laserovou metodou, která zbavila závislosti na brýlích miliony lidí na celém světě. Při řešení oční vady jsou zde kombinovány hned dva lasery – femtosekundový (vytvoří ochrannou rohovkovou lamelu bez použití nože) a následně excimerový (odstraní dioptrie). Zákrok na obou očích netrvá déle než 15 minut, je maximálně bezpečný, přesný a velmi šetrný ke tkáním oka.
Moderní refrakční metoda ReLEx Smile se využívá pro odstranění krátkozrakosti od 2 do přibližně 8 dioptrií podle tloušťky rohovky. Pro pacienta je komfortní, velmi šetrná, bezbolestná a maximálně bezpečná. Výhodou této metody je minimální výskyt tzv. syndromu suchého oka, minimálně narušená struktura oka a také absence lamely.

PRK neboli Fotorefraktivní keratektomie je metoda povrchové laserové korekce dioptrií v případech, kdy není možné použít metodu LASIK, např. u pacientů s velmi tenkou rohovkou. Výsledky ve vidění jsou stejné jako při použití metody LASIK, pouze doba rehabilitace vidění a hojení je delší.

Uvedené laserové metody jsou vhodné zpravidla pro klienty ve věku 18-45 let. U klientů nad 45 let je také zákrok možný. Někdy však pro ně může být vhodnější nitrooční výměna čočky.

Samotný zákrok trvá asi 15 minut a díky znecitlivění obou očí kapkami je zcela bezbolestný. Při laserové operaci se obě oči se odoperují během jednoho zákroku. Po zákroku bývají pacienti světloplaší, proto se doporučuje přinést si sebou tmavé oční brýle. Kontrola probíhá již druhý den po samotném zákroku, kde se pacienti mohou poradit s lékařem o vhodnosti návratu do práce, sportování atp. Bazén, saunu a další případná infekční prostředí budete muset zhruba na měsíc oželet. 

MUDr. Jakub VentrubaMUDr. Jakub Ventruba, Ph.D. Zdroj: Lexum a.s.
Co se rizika laserové operace týče, pacienti se často obávají možnosti poškození oka a tím i zraku. V současné době jsou však laserové refrakční operace v rukou zkušeného očního chirurga a moderních technologií velice bezpečné. „Možnost poškození oka během operace je prakticky nulová. Lasery jsou dnes vybaveny velice citlivými komponenty, naváděcími a bezpečnostními systémy, které zajišťují přesnou stabilizaci, centraci a kontrolu pohybů oka. Laserové paprsky tak dopadají vždy na správné místo na rohovce,“ dodává Ventruba. Rizikem zůstává infekce po operaci, ale při dodržení předepsaných opatření a kapání kapek je též toto riziko extrémně nízké. Dle zahraničních studií je dokonce toto riziko několikanásobně nižší než u nošení kontaktních čoček. Po laserových operacích je ale třeba o oči nějakou dobu pečovat, kapat zvlhčující oční kapky (umělé slzy) a chránit je před úrazem, prachem či jinými nečistotami.

„Někdy se pacienti obávají, že dioptrická vada nebude odstraněna úplně, či se vrátí. V současné době jsou ale technologie velice pokročilé a standardně zajišťují pacientům velkou přesnost a stabilitu v čase. Nejlepší výsledky dosahujeme zejména u krátkozrakosti (myopie) event. i v kombinaci s astigmatismem. V těchto případech se pacienti u nás na klinice zbaví brýlí ve více než 99 % případů,“ upřesňuje MUDr. Jakub Ventruba, Ph.D.

Zdroj: Lexum a.s.