Zámek Zdounky je společně s barokní sýpkou zapsanou nemovitou kulturní památkou ČR a dnes je v majetku rodiny Vrškových.  Ti si jej před dvanácti lety koupili od restituentů a zahájili citlivou rekonstrukci. Vzhledem k tomu, že k areálu zámku náleží ještě další hospodářské budovy, včetně moštárny a repliky barokní orangerie, vzali si na sebe současní majitelé nemalé sousto.

Zdroj: BMI BRAMAC

Stavení práce se nyní po dlouhých letech chýlí ke konci - na jaře bude dokončena výměna střešní krytiny. „Obnova střechy zámku a hospodářských budov probíhala na několik etap a patřila k investičně nejnákladnějším částem rekonstrukce. S výsledkem jsme spokojeni - střecha zámku se vizuálně sjednotila s ostatními budovami zámeckého komplexu a patří k těm nejviditelnějším venkovním změnám,“ vysvětluje Leonard Vrška. Na střechy se vrátil původní typ keramické, pálené krytiny z bobrovek s rovným, půlkulatým profilem. „Porovnávali jsme si vzorky tašek od různých výrobců, nechtěli jsme nic podcenit. Na starých taškách z dob komunismu totiž bylo vidět, co udělá s nekvalitním materiálem čas. Původní tašky se doslova rozpadaly a vydrolily do okapů,“ pokračuje zámecký pán, který je do rekonstrukce plně ponořen a všechny stavební práce má pod palcem. Snad i díky tomu se daří rekonstrukci Zdounek dotáhnout k úspěšnému závěru.

Zdroj: BMI BRAMAC

Na druhou stranu, při obnově rozsáhlých historických komplexů je vždy nutné počítat i s tím, že tam, kde se před lety začínalo, může se po letech znovu začít. V zájmu investora proto je, uvážlivě vybírat stavební materiály a technologie s co nejdelší životností. „V tomto ohledu nás přesvědčila keramická krytina Opál z portfolia značky BMI Bramac. Má pevný, rovnoměrně probarvený a tvrdý keramický střep bez začernalých stop. Poznáte to už podle zvuku, když se při poklepání pěkně rozezní. Tašky vynikají rozměrovou přesností a hladkým povrchem a v celé ploše působí velmi čistým dojmem. Neméně důležitá je i výborná spolupráce se zástupci společnosti a celková podpora při obnově rozsáhlých střešních ploch historických památek,“ vysvětluje Leonard Vrška. Tajemství úspěchu keramických tašek od značky BMI Bramac tkví v kombinaci precizních výrobních technologií a špičkových surovin. Tyto krytiny se vyrábějí v Německu, na jehož území se nacházejí jedny z nejkvalitnějších světových nalezišť jílovitých půd.

Zdroj: BMI BRAMAC

Rodina Vrškových se nesnaží jen o to, vrátit zámku reprezentativní vzhled, ale také obnovit hospodaření na cca dvaceti třiceti hektarech okolních pozemků. Těm dominuje veřejně přístupný zámecký park. „Jedním z důvodů, proč nás toto místo oslovilo, byly zdejší 200-300 let staré stromy. Je v nich energie předchozích generací, takové vám před očima nevyrostou,“ vychvaluje majitel zámku dendrologicky ceněný anglický park. Pro zpestření života zámeckého areálu jsou zde chováni i někteří zástupci fauny – lamy krotké, ovce cápové, kozy kamerunské a pávi korunkatí. Na historický park navazuje obnovená zámecká obora s bludištěm, lipovou alejí, zámecká orangerie, barokní špýchar, hospodářský dvůr. Ladem nezůstaly ani další přilehlé pozemky. Rodina Vrškových navázala na hanáckou tradici ovocnářství a vysadila na nich přes 7 tisíc stromů jabloní, hrušní, slivoní, broskvoní a meruněk. O sady se stará ekologicky na principu udržitelného hospodaření a ovoce zpracovává ve vlastní moštárně nebo sušárně ovoce.

Zdroj: BMI BRAMAC

Stát se zámeckým pánem zní možná romanticky, je ale za tím hlavně těžká dřina, která vás celé pohltí. O tom se přesvědčili i současní majitelé Zdounek. Do opravy zámku však vložili srdce a díky tomu z něj dokázali vytvořit místo pro setkávání, bydlení i smysluplné podnikání. Na zámku je vítán každý návštěvník. Kromě standardních prohlídek se zde konají svatby, oslavy, hudební festivaly, adventní koncerty, divadlo, tvořivé dílny či besedy.