Těsnění plastových oken má omezenou životnost
Můžete mít doma sebelepší plastová okna s vynikajícími tepelněizolačními vlastnostmi. Pokud ale nebudou dobře těsnit, úsporný efekt se vůbec nedostaví.

Aby byl prostor mezi okenním rámem a křídlem vzduchotěsný, musí být gumové těsnění ve vynikajícím stavu. Zteřelé či mechanicky poškozené těsnění nedokáže prostor adekvátně utěsnit, a okno se pak i v zavřeném stavu může chovat stejně jako při otevření na mikroventilaci. Na starém těsnění se často objevují okem neviditelné mikroskopické trhliny, které se pod tlakem křídla rozevřou a vytvoří prostor pro proudění vzduchu.

Citelné proudění vzduchu kolem okenního křídla naznačuje, že je něco v nepořádku. Problém pak doporučujeme řešit okamžitě. Nejenže přicházíte o drahé teplo, ale riskujete zdravotní problémy způsobené průvanem. Průvodními projevy poškozeného těsnění bývá i vysoká vzdušná vlhkost v interiéru, rosení oken či pronikání hluku z venkovního prostředí.

Zdroj: Zadavatel

Výměna těsnění stojí stokoruny, ale ušetří vám tisíce
Pokud vám přes plastová okna uniká teplo z důvodu vadného těsnění, bude oprava rychlá a cenově dostupná. V každém případě doporučujeme povolat odborného technika, který okna zkontroluje a zjistí přesnou příčinu. Okna totiž mohou profukovat i z důvodu špatného seřízení, po čase se mohou například svěsit.

Pokud technik odhalí příčinu problému ve vadném těsnění, provede na místě jeho výměnu. Celá oprava netěsnícího okna vás pak vyjde na několik stokorun. Protože ale zcela zamezíte únikům tepla z interiéru, během topné sezóny ušetříte i tisíce korun na energiích.

Odborníci zvládnou výměnu u jakéhokoliv typu okna
Základem úspěšné výměny vadného těsnění plastových oken je volba správného těsnicího profilu. Jednotliví výrobci totiž používají odlišné varianty profilů, a to i v rámci jediného typu okna. Aby nové těsnění správně fungovalo, musí svým profilem odpovídat tomu původnímu.

Specialisté v oboru dokážou zvolit vhodný typ těsnicích pásků takřka okamžitě. „Naši technici mají s výměnou těsnění plastových oken takovou praxi, že si poradí s okny jakékoliv dodavatele. Podle tvaru okenního rámu okamžitě určí, který typ těsnění bude ideální,“ doplňuje Radim Adámek ze společnosti PROPLAST, která se bezmála 30 let specializuje na dodávky a servis oken i dveří.

Výměnu těsnění zvládnete svépomocí, ale…
…bude vás to stát spoustu času a nervů. Bez zkušeností a speciálních přípravků počítejte s prací na několik hodin. Vyjmutí původního těsnění z drážky je bezproblémové, ovšem při opětovném vkládání nových pásků se možná pořádně zapotíte. 
Zdroj: Zadavatel

Složité je také přesné zkracování těsnicích pásků v rozích, aby těsnění nikdo nechybělo, ale ani nepřesahovalo. Samotnou kapitolou je volba zmíněného těsnicího profilu. Bez rady odborníka vhodný typ těsnění na první dobrou pravděpodobně netrefíte.

Servisními prohlídkami prodloužíte životnost těsnění
Abyste prodloužili životnost plastových oken i jednotlivých komponentů, nepodceňujte provádění pravidelných servisních prohlídek. Zmíněná firma PROPLAST se sídlem v Ústí nad Orlicí se postará o kompletní servis oken včetně seřízení a výměny vadných dílů.

Kontakty:

Tel.: 465 522 218, 602 173 639

E-mail: proplast@proplast.cz

www.proplast.cz/vymenou-tesneni-usetrite

Zdroj: Zadavatel