Prohlídková trasa ZÓNA ZLÍN - novinka letošní turistické sezóny - pravidelné procházky po architektuře, kterými vás provedou průvodci. Kromě historického centra se projdete továrním areálem, seznámíte se s nejvýznamnějšími stavbami a urbanismem Zlína. Dozvíte se informace o způsobu baťovského ubytování a typických dělnických domcích. Na konci procházky vás čeká návštěva jedné z nejradikálnějších staveb minulého století, zářivý krystal, Památník Tomáše Bati. Registrovat na prohlídku se můžete již od půlky června na http://bit.ly/zonazlin. Organizátorem procházek je statutární město Zlín ve spolupráci se spolkem aArchitektura a Zlínským architektonickým manuálem.

Poznat město můžete i na kolech. Zlín se letos na jaře zapojil do projektu veřejného sdílení jízdních kol, tzv. bikesharingu. V ulicích města vás čekají jak městská kola, tak i elektrokola. Jak to celé funguje, najdete na https://www.nextbikeczech.com/zlin/. Vydat se tak můžete např. i po oblíbené cyklostezce kolem řeky Dřevnice až do Zoo Zlín, jedné z nejkrásnějších zoo v ČR. Pro děti i dospělé je zde nově otevřeno lezecké centrum – Lanáček. Vydejte se tedy společně na novou Cestu korunami stromů. Na toho, kdo se nebojí, čeká zážitkový tobogán nebo „přelet lanovkou nad deštným pralesem“.

Při objevování Zlína si vzpomeňte na podnikatele a vizionáře Tomáše Baťu, který dokázal s budováním továrny přeměnit Zlín ve svůj americký sen. Město obklopené zelení s originální funkcionalistickou architekturou, pečlivě promyšlený urbanistický plán města a filozofie života a práce jsou něčím naprosto unikátním. Jsou místa, která byste určitě neměli minout.

Komplex továrních budov 14|15 BAŤŮV INSTITUT ukrývá jedinečnou expozici Princip Baťa a muzeum obuvi. Mezi exponáty uvidíte původní linku na výrobu obuvi, unikátní sbírku obuvi z celého světa a desítky produktů značky Baťa od tkaniček po letadla. V nejbližší době by se měl také již zpřístupnit Baťův mrakodrap tzv. „21“ s unikátní technickou památkou - pojízdnou kanceláří ve výtahu a vyhlídkovou terasou, kde můžete také nahlédnout do strojovny vozíku na údržbu fasády, tzv. kočky. Symbolem města a perlou světového funkcionalismu je považován Památník Tomáše Bati s maketou letounu Junkers-F13. Těšit se můžete na nové prohlídkové okruhy a speciální edukační program pro dětské návštěvníky.

Pro filmové nadšence doporučujeme zábavní centrum Filmový uzel Zlín, kde si můžete vytvořit svůj vlastní animovaný snímek.

Přijeďte do Zlína zažít genius loci.