Chvalkovice – Je slunečné dubnové dopoledne a my se společně s Deníkem vydáváme do Chvalkovic, do závodu společnosti Hartmann-Rico. Přijíždíme do velkého komplexu společnosti, ohlásíme se na vrátnici a následně už směřujeme spolu s Romanou Spilou, HR Business partnerkou, do výroby, abychom zjistili, jak to zde všechno vlastně funguje. V průběhu naší cesty se dozvídáme, že se závod ve Chvalkovicích od dalších dvou v České republice odlišuje v tom, že má jako jediný pět provozů. „Mezi ně patří provoz tamponů, sádrových obinadel, Medisetů, hotových sterilních balíčků, Medicompů a jednorázových PeHa Instrumentů, které jsou součástí našich Medisetů a jsou určeny pro jednorázové operační zákroky,“ vyjmenovává Romana Spilá a doplňuje, že je v celém komplexu kolem 340 zaměstnanců, z toho ve výrobě se v třísměnném provozu pohybuje na 290 lidí. „Samozřejmě i nás se ale týká nedostatek zaměstnanců. Pomáháme si těmi agenturními, především z Polska. Nyní bychom je rádi přebrali do našeho kmene. Věříme, že tento krok pomůže stabilizovat agenturní zaměstnance, kteří budou moci čerpat i více benefitů než doposud. Jinou šanci v současné době nízké nezaměstnanosti nemáme a integrace cizinců je nyní velké téma ve všech závodech Hartmann Rico,“ říká Romana Spilá. Mezitím se dostáváme k semaforům, kde nás červená barva zastavuje a musíme čekat – je to jeden z prvků bezpečnosti práce, na kterou je v celém Hartmann Rico kladen enormní důraz. Jakmile přejedou vysokozdvižné vozíky pod taktovkou našich skladníků, kteří převážejí materiál a hotové výrobky mezi výrobou a skladem, míříme přímo k výrobě sádrových obinadel. A je tu pořádný cvrkot. V samostnané místnosti se sádra namíchá, poté se nanese na dodávanou tkaninu. Dále nastává proces vypálení, sušení, řezání a  balení. Takto hotové sádrové obinadlo putuje k zákazníkovi. „Naším hlavním odběratelem je přímo Paul Hartmann – centrála, která si vše dále distribuuje,“ vysvětluje Romana Spilá. To už se ale přemisťujeme do další části komplexu. Zde si nejdříve musíme nasadit jednorázovou čepici, pod kterou skrýváme všechny vlasy, návleky na nohy a plášť. Následuje zastávka u umyvadla, kde si důkladně myjeme ruce a používáme dezinfekci, stejně jako se před každodenním pracovním procesem musí připravit každý zaměstnanec. Pracovníci musí navíc mít krátce ostříhané nehty, žádné umělé nebo nalakované. Přísná hygienická pravidla zkrátka platí pro všechny.

V prostorné hale se nejprve zastavujeme u provozu Medicompů. „Standardně jsme tady měli dva stroje HOBEMA, nyní máme v zácviku třetí, nový. Musíme nejprve vychytat všechny nedostatky spojené s instalací a rozjezdem nové linky, ale cílem je vyrábět univerzální gázy rychleji a efektivněji,“ popisuje Romana Spilá a dodává: „S nakoupeným materiálem na těchto strojích nakládáme různě. Buď výsledný produkt rovnou zabalíme a ten se následně používá na krytí ran a ve větší velikosti na osušení malých dětí, nebo zde vytváříme meziprodukt pro Medisety, jejichž skládání probíhá o halu vedle.“

U vstupu se setkáváme s Petrem Kubíčkem, manažerem výroby, s kterým si však ruku nepodávám, neboť je to ve výrobě z hygienických důvodů zakázáno, jak jsem následně poučena. A co všechno můžeme v dalším provozu spatřit? „Máme tady 10 strojů, všechno to jsou balicí stroje a práce na každém z nich je poměrně podobná. Princip spočívá v tom, že do vaničky z folie se vkládají jednotlivé komponenty, variant je zhruba 1500, následně se tento set zavaří, jde do sterilizace, nařeže a zabalí,“ popisuje Petr Kubíček. A u jednotlivých linek to opravdu žije. U každého pásu zaměstnanci vidí, jakou mají splnit normu či jak si vedou. Všichni se také při zahájení práce čipují především kvůli zpětným reklamacím, vždy je možné zjistit, kdo se na jaké zakázce podílel. To už se ale jedna z obrazovek rozsvítí červeně. „Něco na této lince došlo, takže seřizovači online vidí, kde je nutná jejich pomoc,“ vysvětluje Romana Spilá. A opravdu, přichází muž v zeleném oblečení a problém řeší. „Jak můžete vidět, převládá bílá barva oblečení, jen seřizovači chodí v zelené. Stejně tak jsou odlišené čepičky – bílé mají zaučení zaměstnanci, modré mají zaměstnanci v záuční době a zelené oblékají mistři, kontroloři kvality, předačky nebo vedoucí směny. Každý tak na první pohled rozliší, kdo je kdo,“ vysvětluje Romana Spilá.

Našemu pohledu neuniká ani fakt, že je většina osazenstva ženského pohlaví. „V 95 % jsou naši zaměstnanci ženy. Tahle práce vyžaduje pečlivost, přesnost, zručnost a trpělivost provádět jednu práci opakovaně a ženám jsou tyto schopnosti víc vlastní. Zkoušeli to i muži, ale žádný z nich to dlouho nevydržel,“ dodává Romana Spilá. Její slova potvrzují i Zlata Bartáková, Marcela Mertlíková a Marcela Vrabcová, které pracují u linek: „Důležitá je zručnost, rychlost a postřeh. Když do vaničky někdo něco nedá, musíme hned reagovat. My už to máme zautomatizované, ale zaučit nové pracovníky není sranda.“ Když se přiblížíme k linkám, vidíme, že vypadají velmi podobně, přestože se na každé balí něco jiného – různý počet komponentů. Specifikace je u každého setu jasně daná, používají se na konkrétní zákroky, u kterých se ví, co přesně bude k provedení potřeba.

Při cestě zpátky ještě míjíme nový stroj na skládání roušek. „Roušky nám dodávala Veverská Bítýška, teď už si je ale budeme skládat sami, navíc je dokážeme složit na poloviční velikost, čímž ušetříme místo na další komponenty ve vaničce,“ upřesňuje strojní technolog Jaroslav Šubrt.

A kam ještě míříme? Do provozu tamponů, odkud už z dálky slyšíme hluk a následně se dozvídáme, že na tomto provozu mají zaměstnanci povinnost nosit ochranu sluchu. Celkem 62 strojů zde řeže nakupovaný nábal gázy ze tkané či netkané textilie na čtverce, které jsou po nařezání strojovou technologií zafukovány do konečného tvaru tamponů v 5 různých velikostech. Tampony se poté buď zabalí jako konečný produkt zákazníkovi, nebo se stávají komponentem do nám již známých setů. Ne všechny jsou ale úplně dotočené, proto prochází ještě ruční kontrolou. „Jsem tu asi osm měsíců a jsem vážně spokojená. Líbí se mi zdejší prostředí a taky management závodu, jsou to mladí lidé, se kterými se dá mluvit. Moje práce je navíc různorodá, to mě baví,“ říká vedoucí provozu Kateřina Šímová.

To už na nás ale čeká poslední stanoviště – provoz PeHa Instrumentů. Zde se nás hned ujímá Iveta Žampová, vedoucí provozu, a vysvětluje: „Začínáme v balicí zóně, kam přichází vstupní materiál z Pákistánu. Ten se chystá do košů, do myček, kde se instrumenty umyjí. Po vychladnutí se kontrolují a zavěšují na tyče. Následuje barvicí linka, pec, z důvodu vypečení, pak se vše opět chladí a zakončuje kontrolou. Mám velmi zkušený tým, holky jsou zručné a rychlé.“

„Iveta tady vyrostla, začala na pozici dělníka, poté dostala šanci vést PeHa Instrumenty na pozici mistra výroby a jsme s ní velmi spokojeni, je tu spousta změn, které přicházejí rychle za sebou a Iveta vše zvládá jak lidsky, tak znalostně,“ zakončuje Romana Spilá. 

VÝHODY PRO ZAMĚSTNANCE

O své zaměstnance se v Chvalkovicích starají. Kromě toho, že zde pracují v příjemném a hygienicky naprosto čistém prostředí, mají všichni nárok na pět týdnů dovolené a na příspěvek na penzijní připojištění. Mezi benefity patří také roční odměny, benefitní karta, možnost nákupu firemních výrobků za zaměstnanecké ceny. Zaměstnancům je vyplácena odměna za doporučení nového zaměstnance, ti poté dostávají náborový příspěvek. Příspěvek dostávají také dojíždějící zaměstnanci. Přímo ve firmě mají zaměstnanci zajištěny obědy, na které jim firma přispívá.

Ke stmelení kolektivu pomáhají i firemní akce, jako jsou vánoční večírky, dětské dny a rovněž pozvánky na centrální teambuildingy, divadla a další. (PI)

O společnosti HARTMANN-RICO:

  • Společnost HARTMANN-RICO je součástí mezinárodní skupiny HARTMANN, která začátek své činnosti datuje do roku 1818. Letos tedy slaví 200leté výročí. Centrála skupiny HARTMANN se nachází ve městě Heidenheim v Německu. Firma je aktivní ve 34 zemích na všech kontinentech. Její výrobky používají zdravotníci i koncoví spotřebitelé ve více než 100 zemích světa. Zaměřuje se na šest obchodních oblastí: dezinfekce, inkontinence, osobní péče o zdraví, prevence infekcí, ošetřování ran, krása a zdraví.
  • V ČR byla společnost založena jako HARTMANN-RICO a. s. v roce 1991, kdy se společnost HARTMANN spojila s tuzemskou společností RICO, jejíž kořeny sahají do roku 1891. Je nejznámějším výrobcem zdravotnických prostředků.
  • V ČR provozuje společnost čtyři výrobní závody (dva ve Veverské Bítýšce, po jednom ve Chvalkovicích a Havlíčkově Brodě) a dvě distribuční centra (v Tuchoměřicích a Rajhradu).
  • Od roku 1954 je centrála společnosti ve Veverské Bítýšce, kde provozuje výrobu ve dvou závodech, které se soustředí především na kompletaci jednorázových operačních roušek a setů.
  • Posláním společnosti je neustálé hledání a využívání cest ke zlepšení kvality, bezpečnosti a dostupnosti zdravotní péče pro všechny jak v odborném tak v domácím prostředí.