Všichni se jich bojí, všichni je potřebují, ale je jich nedostatek.

Řeč je o zubařích, kteří své zubařské praxe otevírají téměř výhradně ve městech a na venkově jich je žalostně málo. „Jsme si vědomi tohoto systémového problémů. Řešením je zajistit takové podmínky pro začínající zubaře, aby pro ně možnost pracovat mimo města byla lákavá,“ uvedl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Česká republika je zemí s asi nejvyšším počtem zubařů na množství obyvatel v Evropě, a přesto má stále řada lidí problém najít svého stomatologa. Dohromady máme v Česku 8500 zubařů, což znamená, že každá zubařská praxe by měla mít přibližně 1.170 pacientů. Pravda je však úplně někde jinde - jsou okresy, kde na jednoho zubaře připadá i přes 2,5 tisíce lidí, přestože ve městech mívají pouze 700 pacientů.

Důvodů, proč stomatologvé stávající ordinace na venkově zavírají a nové neotvírají, je vícero. Předně je to vysokým věkem zubařů na venkově, kteří své praxe nemají komu předat. Mladí absolventi preferují zůstat v místech svého studia anebo si praxi otevírají v místě s vyšší koncentrací obyvatelstva, což horská vesnička o tisícovce obyvatel rozhodně není. „Naším cílem je udržet venkovské zubní ordinace otevřené. Zubaři odcházející do penze by měli mít pokračovatele. Takový krok by byl možný, kdyby byl omezen počet nově otevíraných praxí ve větších městech a zároveň by pro každého absolventa stomatologie plynuly benefity z převzetí a provozování činnosti na venkově,“ podotýká Vít Kaňkovský lékař a poslanec za KDU-ČSL.

Mezi nejvytíženější zubaře patří ti ve středních Čechách (okolí Prahy, okresy Mělník a Nymburk), dále pak na Prachaticku a Strakonicku, v okolí Plzně (Rokycany a Plzeň-sever) a Brna. Panuje jakýsi konsensus, že kvalitní zubní a lékařská péče obecně je poskytována ve městech a není tedy nutné, aby lékaři byli v oblastech pro ně zcela nerentabilních. „Je to naprosto směšné. Představa, že by obyvatelé venkova museli dojíždět za zubařem 20 kilometrů i více do města, není rozumná. Jak takovou situaci mají řešit senioři s pohybovým omezením, či maminky s kočárkem bez vlastního automobilu?“ ptá se Marian Jurečka.

„Jestliže je naším dlouhodobým cílem udržet hojnou a zdravou populaci na venkově, je důležité, aby tam podmínky pro život byly srovnatelné s těmi městskými. Toho můžeme docílit jedině tak, že budeme podporovat rozvoj venkova všemi směry a zacílíme se na slabší stránky. V tomto případě to bude dostupnost lékařské a především zubní péče o naše obyvatelstvo,“ uzavírá lidovecký poslanec Vít Kaňkovský s pozitivní vizí pro budoucnost venkova.

Více informací naleznete zde: http://www.kdu.cz​

Zdroj: KDU - ČSL

Zadavatel: KDU - ČSL

Zpracovatel: VLTAVA LABE MEDIA a.s.