Na budoucnost českého průmyslu jsme se zeptali Jiřího Kabelky, předsedy představenstva DELu a zároveň čerstvého předsedy Národního centra průmyslu 4.0.

Jak vidíte potenciál českého trhu pro automatizaci, robotizaci a digitalizaci?

DEL se na trhu pohybuje téměř 25 let, přičemž automatizace byla pro naši firmu vždy nosná. Trendy v této oblasti jsou jasně patrné. Cena práce roste a především v operátorských pozicích chybějí pracovní síly. U producentů tak vzniká tlak na nahrazení pracovní síly automatizovaným řešením. Nesmí se však zapomínat na zvýšení kvalifikace operátorů takové automatizované linky.

Automatizace zažívá poměrně rychlý vývoj nabírající na obrátkách. Je to jak o zcela nových projektech, tak o postupném „upgradu“ stávajících technologických linek tak, aby byly rychlejší, efektivnější a pružněji přestavitelné. Digitální továrna se postupně stává realitou a my se chceme na těchto výzvách podílet, ať už jako firma, tak i jako zakládající partner Národního centra průmyslu 4.0.

Česká firma DEL se dokázala zařadit mezi významné dodavatele chytrých řešení pro zahraniční partnery - je vám už domácí trh malý?

Jsme dlouhodobě vnímání jako stabilní a profesionální partner, takže spektrum našich zákazníků je opravdu široké. Řada českých partnerů jsou pak společnosti vlastněné zahraničními vlastníky. Realizace projektů pro tyto firmy tak otevírá dveře i k jejich mateřským či sesterským firmám po celém světě. Je to logický vývoj s tím, že dnes už není z hlediska podmínek a požadavků velký rozdíl, jestli děláte zakázku pro domácí či zahraniční firmu.

Máme však zájem se rozšiřovat dál, a to i mimo destinace EU. DEL před časem zakoupil předního slovenského dodavatele automatizace a výrobce zdrojů či výkonové elektroniky - firmu NES. Ta je klíčová pro naši oblast elektromobility. Nedávno jsme také založili pobočku na Ukrajině. Z těch vzdálenějších destinací máme reference z Blízkého východu, ale také třeba z Indonésie.

Zdroj: Youtube

Které zakázky byste označil za nejvýznamnější z pohledu firmy?

Každá zakázka má svá specifika a vždycky je to do určité míry výzva. Naší výhodou je, že máme standardizovaná řešení, především pro automobilový průmysl. Tato řešení jsme tedy schopni rychle přenášet do oblastí lehkého i těžkého průmyslu, energetiky či tam, kde bychom dříve automatizaci asi nečekali.

Když se však zamyslím nad konkrétní zakázkou, tak si jednu nedávnou vybavím. Jednalo se o skutečně komplexní zakázku od návrhu, přes výrobu až po provoz. Zákazník řešil nepříliš efektivní mechanický ořez kompozitních výlisků, který běžně prováděla linka kotoučovým nožem. Chtěl, aby vše bylo rychlejší, přesnější a bez obsluhy. Dnes se zde provádí ořez těchto dílů robotickou linkou, a to pomocí vodního paprsku. To nás baví, nabídnout efektivní a přitom trochu nečekané řešení.

Jak se mění v souvislosti s novými technologiemi trh práce? A jaké pozice aktuálně poptáváte?

Měnící se požadavky firem nutí všechny uvažovat o tom, jaké typy pozic budou potřeba v budoucnu. Jistotou je, že budoucí technický pracovník bude muset být odborně zdatný ve více disciplínách a v průběhu studia čerpat dovednosti z praxe. Samozřejmostí je ICT gramotnost, bez které se neobejdete při využívání nejnovějších softwarových nástrojů.

DEL v současné době poptává především šikovné programátory. A to jak programátory robotů, tak databází, HMI či PLC. Hledáme i kvalitní projektanty či konstruktéry, ale zájem máme i o běžnější pozice typu zámečník či svářeč. Nabízíme zajímavou práci nejen ve Žďáře, ale i na našich pobočkách. Práci v dobrém kolektivu, práci u české firmy a celou řadu benefitů a výhod pro naše lidi. 

Kontakt:
DEL a.s.
Tel: +420 566 657 209
e-mail: personalistika@del.cz
http://kariera.del.cz/

 DEL_LogoZdroj: DEL a.s.