Deprese může mít různé stupně – lehký, střední či těžký. U nejtěžších forem se mohou objevit psychotické příznaky jako bludy, halucinace a mánie, což již značí za závažnou a dlouhotrvající psychickou poruchu. Reakce na tento duševní stav se u jednotlivců různí – od snížení schopnosti prožívat radost po myšlenky na sebevraždu.

Nemoc mnoha podob a forem
Existuje deprese klinická (základní), endogenní neboli velká pravá deprese, psychosomatická, symptomatická i sezónní. Častým problémem u žen je také deprese v těhotenství, po porodu či v menopauze. Deprese není výjimkou ani u dětí a adolescentů, kde je riziko sebevraždy dokonce vyšší než u dospělých. Dále rozlišujeme např. úzkostně depresivní poruchu, larvovanou, reaktivní a rezistentní depresi. Zajímá vás víc? Přečtěte si o depresi více do hloubky. 

Jak se léčí deprese
Léčba spočívá zejména v těchto oblastech – biologická léčba (farmakoterapie) a psychoterapie. Rozlišujeme více než 40 skupin antidepresiv s různými mechanismy účinku a farmakokinetickými parametry. Dostupná jsou také antidepresiva bez předpisu, případně přírodní antidepresiva. Pokud se deprese léčí, celkem rychle se dostaví zlepšení. Ta neléčená však může mít opravdu smutný konec. Nepodceňujte tedy její příznaky a nebojte se vyhledat odbornou pomoc a konzultaci. Můžete tak učinit klidně i na dálku, například prostřednictvím služby Lékař online 24/7, kde vás lékař v případě potřeby nasměruje na některou z 26 klinik EUC ke specialistovi.