Příznaky se někdy projevují náhle, jindy se vyvíjejí postupně. Příčiny však bývají stejné – dlouhodobé vystavení stresu, nedostatek odpočinku, často ve spojení s onemocněním, oslabenou imunitou či v některých složitých životních etapách. Mezi příznaky řadíme permanentní únavu, spánkové potíže, teplotu, bolest kloubů, hlavy či zad, bušení srdce, zažívací obtíže, třes, roztržitost, potíže s pamětí a nechutenství.

Když únava přetrvává

Dlouhodobá únava leckdy úzce souvisí s psychikou pacienta. Označit stav stálého vyčerpání za únavový syndrom se obvykle daří cca po půlroce prožívání příznaků. Při vyšetření se totiž často neobjeví objektivní důvody fyzických obtíží. Ve většině případech tedy pomáhá až osobní rozhovor s pacientem, zhodnocení jeho životního stylu a nastavení jiného denního režimu. Přečtěte si podrobněji o tom, jak se s únavovým syndromem vypořádat a jaké existují tipy pro tzv. první pomoc.

Zdroj: shutterstock

Jak se zase dostat do formy

Na prvním místě je odpočinek. Procházky a sport vrátí tělu kondici, zbaví ho ztuhlosti a vyčistí hlavu. Důležitá je i pravidelná vyvážená strava. Únavový syndrom je stav silně ovlivňující zapojení do běžných činností. Může však signalizovat také interní onemocnění, např. špatnou funkci štítné žlázy. Je tedy nutné takový stav dlouhodobě nebagatelizovat a případně vyhledat lékařskou pomoc. Díky službě kliniky EUC Lékař online 24/7, můžete vhodný léčebný postup konzultovat s odborníkem klidně i z bezpečí domova.