Výjimečně mohou být příčinou mykózy, tuberkulóza, prvoci, inhalace chemických látek, vdechnutí cizího tělesa nebo ozařování. Pneumonie také vzniká jako komplikace při infekcích horních a dolních dýchacích cest nebo při rakovině plic. 

Bakteriální nebo virová pneumonie?
Příznaky se mohou lišit právě podle původu onemocnění. Při virovém zápalu plic je kašel suchý a dráždivý, někdy doprovázený bolestmi, teplotou či chřipkovými příznaky. Bakteriální pneumonii provází spíše horečka, kašel se postupně mění na produktivní a vlhký s vykašláváním hlenů. Pozorujete u sebe podobné příznaky? Zkonzultujte to s odborníkem z pohodlí domova. Můžete tak učinit např. prostřednictvím služby Lékař online 24/7, kterou nabízí zdravotnická skupina EUC. Lékař s vámi váš zdravotní stav probere a v případě potřeby doporučí vyšetření specialistou na některé z klinik EUC.

Přenos a inkubační doba
Zápal plic je nakažlivý, infekce se šíří vzduchem nebo dotykem. Míra nakažlivosti závisí na aktuální fázi nemoci, nejvyšší je v období kašle. Inkubační doba se různí dle původu onemocnění – u bakteriální pneumonie trvá 1 až 3 dny, u virové 4 až 6 dní. Je-li na vině chřipkový vir, nemoc se projeví v rozmezí 18 až 72 hodin po nákaze. 

Včasné stanovení diagnózy je základ
Léčba běžně trvá 2 až 3 týdny, rekonvalescence zhruba měsíc. Odvíjí se od různých faktorů, většinou se však zahajuje léčba antibiotiky. Úspěšná léčba bez následků vyžaduje včasné stanovení diagnózy – jinak může vzniknout trvalé poškození plic, snížení jejich funkce, zhoršení původního onemocnění, případně dojde k přenosu infekce do dalších částí těla. Zápal plic je vážné infekční onemocnění plicní tkáně a není radno ho podceňovat. Přečtěte si o jeho příznacích, nakažlivosti a léčbě podrobněji v detailním článku o zápalu plic na EUC.cz.