Profil kandidáta - MUDr. Radek Sušil, volební obvod 75 - Karviná
Jmenuji se Radek Sušil, je mi 53 let a jsem šťastně ženatý. Jsme doktorská rodina: žena Iva je lékařka, dcera Klára studentka medicíny.  Absolvoval jsem studium lékařství na Vojenské lékařské akademii JEP v Hradci Králové a lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Od roku 1991 pracuji nepřetržitě v různých funkcích na chirurgickém oddělení NsP Karviná Ráj. Už šestnáct let jsem zde vedoucím lékařem gastroenterologie chirurgického oddělení. Sedm let jsem působil rovněž v managementu nemocnice ve funkci náměstka pro zdravotní péči, ale jeden člověk nemůže současně sedět na několika židlích :-)
Zdroj: Archiv/MUDr. Sušil.
Do politiky jsem vstoupil v roce 2002, šestnáct let jsem byl členem zastupitelstva města Karviná a současně předsedou jeho zdravotní komise, ale i zde platí, co už jsem řekl o jednom člověku a více židlích. V roce 2008 jsem byl poprvé zvolen do Senátu - jako jediný v republice již v prvním kole voleb. V roce 2014 jsem svůj senátorský mandát jako jediný v Moravskoslezském kraji obhájil a letos kandiduji potřetí.
Proč? 
Jsem patriot, hrdý na region, ve kterém žiji a pracuji a chci za něj bojovat. Uvědomuji si problémy, které nás zde trápí, a mám plno plánů, co udělat pro Karvinsko, aby se nám tu lépe žilo. Nerad odcházím od rozdělané práce, chci pokračovat v oblastech, které znám a jsou mi blízké – zdravotnictví, sociální politika, ozdravění Karvinska.
Zdroj: Archiv/MUDr. Sušil.
Před šesti lety jsem formuloval své priority pro Senát i náš region. Slíbil jsem, že se v Senátu budu věnovat hlavně tématům, souvisejícím s mou profesí, sociální oblasti a problémům našeho regionu. Při zpětném pohledu mohu říci, že se mi podařilo dosáhnout řady pozitivních změn. Především přijetím novely zákona o pomoci v hmotné nouzi, kdy mají města možnost vyhlásit bezdoplatkové zóny, což omezuje kupčení se sociálním bydlením. Zlepšila se podpora mladých rodin s dětmi - zvýšily se daňové slevy a příspěvky na děti, mladé rodiny mohou získat státní úvěr s nízkou úrokovou sazbou ve výši 150 tisíc z programu Státního rozvoje bydlení. Změny k lepšímu se týkají i seniorů a handicapovaných - byly zvýšeny příspěvky na péči o osoby se zdravotním postižením, zvýšila se valorizace důchodů. Ve všech případech jsem byl jedním z tvůrců novely zákona.

Inicioval jsem projednávání petice za snížení věkové hranice pro odchod horníků do důchodu. Obrovským úspěchem je přijetí novely zákona o důchodovém pojištění, kde byla stanovena hranice pro odchod horníků do důchodu v 55 letech. Nově se teď angažuji v projednávání žádosti o zmírnění zákona o důchodovém pojištění – týkající se asi 200 zaměstnanců OKD. Navíc se snažím vyvíjet tlak na vládu, aby pomohla přilákat na Karvinsko klíčového investora. Je nutné urychleně vytvořit nová pracovní místa v nových průmyslových zónách, protože OKD v dohledné době ukončí těžbu. Stát jako majitel OKD je povinen převzít zodpovědnost za své rozhodnutí, vždyť skoro 6 tisíc kmenových zaměstnanců a 2 tisíce pracovníků dodavatelských společností zůstane bez práce. A to je problém, s nímž si náš region, kde už teď je nejvyšší nezaměstnanost v celé ČR, sám neporadí.
Zdroj: Archiv/MUDr. Sušil.
Nešel jsem do politiky proto, abych zbohatl, či abych se stal součástí podivných bratrstev. Chci dobře zastupovat zájmy svých voličů a prosazoval cíle a hodnoty, které považuji za správné. Za dvanáct let ve vrcholové politice jsem se mnoho naučil a mám nač navázat. V uplynulých letech jsem snad dokázal, že i po zvolení do křesla senátora lze zůstat nohama na zemi. I jako senátor jsem pořád lékařem, zvyklým naslouchat svým pacientům.

Rád bych i nadále pokračoval v transparentní politice, která je zároveň slušná, neútočná a zejména srozumitelná pro všechny občany.

Mám rád náš region, stojí za to za něj bojovat!

http://www.radeksusil.cz/

Zadavatel: ČSSD
Zpracovatel: VLM a.s.