Hlavní myšlenka ale zůstala zachována. Reverzní straně vévodí český lev v netradičně realistickém podání se Svatováclavskou korunou na hlavě. „Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, jejich averzní strana nese i jeho nezbytné atributy,“ vysvětluje mluvčí České mincovny Lenka Klimentová s tím, že ražbu Českých lvů v roce výročí mincovna rozšířila o řadu zajímavostí.

Speciální varianta s číslicí i v palladiu
V průběhu roku razila Česká mincovna i další číslované řady. „Ve zlatě vznikla mimořádná číslovaná edice investiční mince Český lev s upraveným reliéfem, ve kterém se objevuje číslice 5,“ popisuje mluvčí letošní zajímavost s tím, že v mimořádné sběratelské variantě sice bylo pět set kusů, ale zařadila se mezi rarity a jsou téměř vyprodány.  

Shodná číslice se objevila i na unikátní limitované sadě tří mincí uložených v dřevěné etui a to ve stříbře, platině a také palladiu s váhou 1 Oz u každé. „Platinové a palladiové mince Český lev se objevily v nabídce České mincovny teprve podruhé,“ upozornila mluvčí.

Limitovaná sada tří mincí Český lev 2022 ve stříbře, platině a palladiu.Limitovaná sada tří mincí Český lev 2022 ve stříbře, platině a palladiu.Zdroj: Česká mincovna, a.s.

Stříbro v hledáčku sběratelů
I sběratelé Českých lvů ve stříbře se dočkali mimořádné emise. „Varianta investiční mince vyšla u příležitosti účasti České mincovny na veletrhu Sběratel 2022, je uložena do speciálního balení, které je číslováno. 

O standardní avizované emise investičních mincí Český lev je tradičně velký zájem a předpoklad, že na sebe novinky také upoutají pozornost nejen investorů, se vyplnil. „Stav číslovaných a mimořádných emisí počítáme na prodejnách už jen v jednotkách kusů,“ zhodnotila zájem Lenka Klimentová.
Stříbrná investiční mince Český lev, která vyšla u příležitosti účasti České mincovny na veletrhu Sběratel 2022.Stříbrná investiční mince Český lev, která vyšla u příležitosti účasti České mincovny na veletrhu Sběratel 2022.Zdroj: Česká mincovna, a.s.

Unikátní bezpečnostní prvek
První hologram na minci implementovala Česká mincovna loni na zlatého pětikilového obra, ale unikátní bezpečnostní prvek najdeme na reverzu letošní tříkilogramové stříbrné minci Český lev. Ochranný prvek pojmenovaný anglickou slovní hříčkou Czech Security Check, je ražený hologram ve tvaru štítu umístěný. „Je i prvkem okrasným,“ popisuje Klimentová s tím, že je silueta lví hlavy viditelná pouhým okem.
Holografický ochranný prvek ve tvaru štítu.Holografický ochranný prvek ve tvaru štítu.Zdroj: Česká mincovna, a.s.

Chytrá investice? Investice do zlata!
Proč je o investiční mince Český lev takový zájem? Nesporná výhoda investičního zlata totiž je nezatížení daní z přidané hodnoty. V nabídce České mincovny najdete několik váhových variant. „To umožní investorovi jednoduše regulovat, kolik finančních prostředků uloží do drahých kovů,“ říká mluvčí mincovny s tím, že ve zlatě je u mince Český lev rozptyl od půl gramu až po desetikilového obra. Přestože jsou Čeští lvi primárně investičními mincemi, jejich umělecké kvality jsou nezpochybnitelné. Oblíbili si je investoři nejen u nás ale i ve světě. „Skvěle poslouží také jako originální a hodnotný dárek,“ doplňuje Jaroslav Černý.

Zdroj: Youtube

Odpověď na otázku najdete na www.ceskamincovna.cz

Ze všech správných odpovědí vybereme náhodně 3 výherce, kteří obdrží stříbrné medaile od České mincovny dle vylosovaného pořadí.

Zdroj: Česká mincovna, a.s.1 x Stříbrná medaile České pečetě - Opat Strahovského kláštera v Praze standard
1 x Stříbrná medaile K. J. Erben, Kytice - Polednice standard
1 x Stříbrná medaile Štěstíčko proof