Začněme u samotného jezera, které zaujme z výšky už svým neobyčejně členitým tvarem. K prozkoumání všech zákoutí a atmosféry jednotlivých zálivů nejlépe poslouží okružní plavba lodí. Celý okruh trvá 5,5 hodiny, ale nudit se nebudete ani minutu. Lodní společnost Lake Lucerne Navigation Company (SGV) provozuje největší flotilu historických parníků – je jich celkem pět, ale v portfoliu nechybí ani moderní lodě jako Diamant nebo Saphir a nejkratší okruh zvládnete i za hodinku.

Lake Lucerne, PanoramaLake Lucerne, PanoramaZdroj: Copyright: Elmar Bossard | Luzern Tourismus

Z Lucernu lodí doplujete i k nejvýraznějším vrcholům okolí jezera, které jsou oba nositelem hned několika superlativů. Na Rigi přezdívanou Královna hor vede první zubačka v Evropě, která zahájila provoz již v roce 1871 a na Pilatus zase nejstrmější zubačka světa. Výlet na oba vrcholy lze pojmout jako okruh. Ten na Rigi se nazývá Královský a na Pilatus Zlatý. A úplně nejlépe si to užijete, pokud na vrcholu přenocujete, ale kratší výlet se dá zvládnout i za půl dne. Cestou vystřídáte 3 různé dopravní prostředky – loď, zubačku a lanovku. Okruh na Rigi má dvě varianty – můžete vyjet z Arth-Goldau nebo z Lucernu a celý okruh je plně zahrnut ve Swiss Travel Passu. Putování na Rigi můžete zakončit v lázních na Rigi Kaltbad vybudovanými podle návrhu švýcarského architekta Maria Botty, které nabízejí nádherné výhledy na jezero z venkovního bazénu.

MMS City Lucerne Tell-TrailMMS City Lucerne Tell-TrailZdroj: Copyright: Switzerland Tourism / Silvano Zeiter

Potěšit můžete i své chuťové pohárky, kousek pod vrcholem Rigi naleznete tradiční sýrárnu Chäserenholz, kde se s vámi podělí o tajemství výroby sýra a sýry můžete i ochutnat v přilehlé restauraci. Rigi má dokonce své vlastní pivo, které se tady přímo vaří. Z místních restaurací navštivte určitě Lok7, jíž dala jméno lokomotiva číslo 7 a najdete ji na zastávce Rigi Staffel nebo Michelinem oceněnou restauraci na Rigi Kaltbad v hotelu Kräuterhof, která hojně využívá v kuchyni bylinky a další produkty z vlastní zahrádky v sousedství hotelu. Pokud zatoužíte po čokoládě, vydejte se do nedalekého Rootu, kde vás čeká Aeschbach Chocolatier. Tady si můžete čokoládu nejen koupit, ale také se interaktivní formou seznámit s procesem výroby, a dokonce si vlastní tabulku čokolády vyrobit.

Rigi, Travelling by trainRigi, Travelling by trainZdroj: Copyright: Keine Angaben

Srdce Švýcarska potěší každého návštěvníka a všechny vaše smysly, tak už jen najít vhodné datum, zabalit a vyrazit. Šťastnou cestu a mnoho krásných zážitků! Inspiraci a aktuální turistické informace pro vaši cestu najdete na MojeSvycarsko.com.

Nápovědu najdete ZDE.

Ze všech správných odpovědí vybereme 5 výherců, kteří obdrží balíček obsahující:
· outdoorovou čelenku Mammut
· švýcarský armádní nožík Victorinox
· sadu cestovních průvodců po Švýcarsku (Švýcarsko po kolejích a v pohorkách, Švýcarsko Grand Tour a Švýcarsko pěšky a vlakem)
· jmenovku na kufr SGV
· vyztuženou nálepku Grand Tour of Switzerland
· čistí hadřík na optiku
· roční předplatné magazínu SWISSmag

Zdroj: Switzerland Tourism