Zlato má mezi drahými kovy odjakživa výjimečné postavení a jeho vlastnictví bylo vždy symbolem blahobytu. Nákup uměleckého zlata pak přidává investicím na kultivovanosti a kráse. „Dukát k narození dítěte, ke křtu a ke svatbě patří mezi naše nejoblíbenější dárkové zboží,“ potvrdila mluvčí České mincovny Lenka Klimentová. Ale v dukátovém zlatu vedle tradičních dárků nabízejí i zajímavé edice a cykly.

Historie ve zlatě

Jedním z evergreenů jsou svatováclavské dukáty, ale například i panovnické rody. „Letos na podzim se sběratelé ale i investoři mohou těšit i na Zlatý dukát Zahájení vydávání svatováclavských dukátů v kvalitě proof, tedy špičkové leštěné kvalitě,“ upozorňuje mluvčí na zajímavost z emisního plánu.

Šestá sada dvou zlatých dukátů z cyklu České mincovny Královské dvojice, který vzdává hold významným historickým párům, je věnována Ferdinandu I. Habsburskému a Anně Jagellonské. Autorem dvojice dukátů, které jsou uloženy do elegantní dřevěné krabičky, jejíž víčko zdobí osobnosti krále a královny symbolizované šachovými figurkami, je akademický sochař Michal Vitanovský..

Dukát je zlatá obchodní mince původně pocházející z Benátek. Název vznikl ze zkráceného slova Ducat(us), znamenajícího vévodství. Rozšířil se po celé Evropě jako nejtypičtější zlatá mince s váhou 3,49 gramu ryzosti 0,9866. Náhrdelníky s dukáty byly oblíbenou součástí lidových oděvů v 18. a 19. století a to jak v dnešním Česku, tak i v jiných zemích. (zdroj: wikipedia.org)

Odpověď na otázku najdete na www.ceskamincovna.cz

Zdroj: Česká mincovna, a.s.Soutěžte s Českou mincovnou o jednu ze tří stříbrných medailí.

Ze všech správných odpovědí vybereme 3 výherce, kteří dle vylosovaného pořadí obdrží:

1. místo: Stříbrná medaile České mincovny z autorského cyklu Karla Zemana s názvem Dějiny válečnictví připomíná pozoruhodný příběh Ruprechta Falckého. Součástí medaile je výpravný certifikát pravosti, který obsahuje průvodní slovo Karla Zemana a historický text.

2. místo: Stříbrná medaile zkrášlená patinou z cyklu České mincovny České pečetě uzavírá kapitolu věnovanou šlechtě. Připomíná příběh Bohuslava ze Švamberka.

3. místo: Stříbrná medaile Z lásky představuje originální dárek, jehož prostřednictvím můžete vyjádřit nejrůznější formy lásky – od platonické náklonnosti po romantickou touhu.

Výherní minceVýherní minceZdroj: Česká mincovna, a.s.