Zavítali jsme do výrobny hraček v Novém Veselí. Majitel společnosti EFKO-karton Miroslav Kotík nám mimo jiné sdělil: „V oboru pracuji téměř třicet let. Začínal jsem výrobou her se spíše zábavnou tématikou. I já tou dobou řešil nákup kvalitních a zároveň hodnotných her pro své děti. Jelikož jich na trhu bylo jako šafránu, a čím dál víc jsem cítil zodpovědnost za to, jak si děti hrají, rozhodl jsem se založit vlastní vývojové oddělení spolupracující se speciálními pedagogy. A začal takové hry a hračky uvádět na trh.“

Majitel společnosti EFKO-karton Miroslav Kotík.Majitel společnosti EFKO-karton Miroslav KotíkZdroj: EFKO - karton, s.r.o.

V roce 2015 EFKO vydalo vzdělávací soubor Hry pro předškoláky, který se u zákazníků i odborné veřejnosti setkal s nebývalým úspěchem. „To nás vedlo k vytvoření celé edice inspirované Montessori pedagogikou. Obsahuje již pět titulů. Každý se zaměřuje na jinou oblast: počítání a logické myšlení, orientaci v čase, motoriku, smyslové vnímání a podobně“, upřesňuje Miroslav Kotík.

Dalším úspěšným výrobkem z Vysočiny jsou hry s bezprašnou křídou „Domalovánky“. Zhodnotila je známá pedagožka Mgr. Tereza Netolická: „Jedná se o perfektní hry, které s chutí doporučím maminkám, ale i pedagogům do škol. Vhodné jsou zejména pro žáky 1. a 2. tříd. Nicméně věřím, že uplatnění najdou i ve školce. Děti dnes nejsou moc zvyklé psát křídou, protože většina her využívá mazatelné fixy a ve školách se pracuje s interaktivními tabulemi, takže je pro ně tento způsob zajímavý a inovativní.“ Větší soubor “Domalovánky 2“ obsahuje navíc variantu Písmenka, vhodnou k procvičení znalosti hůlkového písma a slovní zásoby.

Hra DomalovánkyHra DomalovánkyZdroj: EFKO - karton, s.r.o.

Tereza Netolická se kladně vyjadřuje i ke hře Picasso: „Děti mají často problém s kolektivní hrou. Picasso dává dětem možnost vyzkoušet si spolupráci a naladit se na vlnu svého spoluhráče. Pokud budou tuto dovednost formou kreativní hry trénovat častěji, získávají do života velkou zkušenost. Je to výborný prostředek k posilování fantazie a nenásilného seznamování se s geometrickými útvary. Oceňuji, že hra nemá složitá pravidla a děti tudíž nemusí nikdo soudcovat a dozorovat.“Hra Picasso.Hra PicassoZdroj: EFKO - karton, s.r.o.

V nabídce tradičního výrobce z Nového Veselí však najdeme pestrou škálu dalších her pro různé věkové skupiny i příležitosti.
Pojďme si o ně tedy zasoutěžit.

Nápovědu najdete ZDE

Ze všech správných odpovědí vybereme náhodně jednoho výherce, který vyhrává edukativní a společenské hry v celkové hodnotě 5 038 Kč.

Zdroj: EFKO - karton, s.r.o.Výhra obsahuje: Domalovánky Obrázky a písmenka, Kreativní hra PICASSO, MOJE PRVNÍ HRY, HRY PRO PŘEDŠKOLÁKY - DOVEDU TO, HRY PRO PŘEDŠKOLÁKY – TO ZVLÁDNU, HRY PRO PŘEDŠKOLÁKY - POVÍM TI TO, HRY PRO PŘEDŠKOLÁKY - VYMYSLÍM TO, NIMBLE, Jožin z bažin, MLSNÝ MRAVENEČNÍK, PEXETRIO - PTÁCI, PLUS, MULTITRIO LES, soubor her.