Akcie mnoha podniků jsou dole, inflace míří vysoko nad deset procent, ceny nemovitostí jsou vyšponované a hypoteční úvěry pro mnoho lidí již nereálné. Co s volnými penězi? Jak je uchránit před jejich devalvací? Na slitky zájemci čekají v pořadníku i několik týdnů. Slévárny, především ve Švýcarsku, nestíhají plnit zvýšené požadavky českých obchodníků, kteří evidují od začátku března enormní zájem. Jen v souvislosti s válkou stouply České mincovně prodeje o třicet procent.

Jednou z cest je pořízení investičního zlata ve formě mincí. A nemusí jít hned o váhu troyské unce a větší. Česká mincovna razí i zlaté mince s průměrem 11 milimetrů. Jde o nejmenší z její produkce. Dají se sbírat či střádat, ale jsou i perfektním dárkem.

Luxusní suvenýr s hodnotou

„Pokud bych si měla vybrat z nabídky České mincovny dárek pro sebe nebo pro své přátele, mám úplně jasno. S hrdostí k naší historii, našim tradicím, k češství se pyšníme zlatou medailí zasazené do repliky historické dobové pohlednice z roku 1900 Kde domov můj,“ uvádí mluvčí České mincovny Lenka Klimentová s připomínkou, že budoucí česká hymna autorů Josefa Kajetána Tyla, který napsal slova, a Františka Škroupa, který složil hudbu, poprvé zazněla v divadelní hře Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka dne 21. prosince 1834 v pražském Stavovském divadle. „V cyklu dobových pohlednic máme na mincích s průměrem 13 milimetrů o váze 1/25 troyské unce s pohlednicí několikeré pražské památky, ale i města například Český Krumlov, Karlovy Vary, Liberec, Kutnou Horu, Ostravu, Zlín či vydání první známky. Každý rok přidáváme další, pamatujeme i na slovenská města,“ přibližuje celý cyklus Klimentová.

Pohlednice KarlštejnPohlednice KarlštejnZdroj: Česká mincovna, a.s.

Časostroj se zlatým lvem

„Stále všichni hledají nejlepší moment, nejvhodnější čas pro investování. V našem dárkovém sortimentu jsme si pohráli s kombinací času a zlata. Na trh jsme uvedli luxusní dřevěné hodinky osazené v ciferníku zlatou mincí,“ vysvětluje Klimentová. Zatímco obyčejné hodinky jsou jen praktickou pomůckou, která měří čas, neobyčejné hodinky jsou elegantním módním doplňkem a symbolem společenského statusu. „Mohou být i skvělým dárkem za výjimečný čin,“ navrhuje mluvčí.

Vlastenecký design hodinek předkládá dvě heraldická zvířata České republiky. Do ciferníku s motivem orlice, která je syntézou svatováclavského, moravského a slezského dravce, je zasazena zlatá investiční mince Český lev o hmotnosti 1/25 trojské unce. „V nabídce máme dvě velkosti, pánské a menší dámské.  Zatímco náramek tvoří světlé dřevo řeckého olivovníku, tmavé tělo hodinek je vyrobeno z bahenního dubu, který tisíce let dřímal v močálu,“ pokračuje mluvčí s tím, že každý exemplář, který opustí dílnu hodinářských mistrů, je ručně vyrobeným originálem s neopakovatelnou strukturou ušlechtilého materiálu, která je zvýrazněna kombinací přírodních vosků…. Hodinky vznikly ve spolupráci jablonecké České mincovny a liberecké značky Wooden Land.

Dřevěné hodinky se zlatou mincí Český levDřevěné hodinky se zlatou mincí Český levZdroj: Česká mincovna, a.s.

Odpověď na otázku najdete na www.ceskamincovna.cz

Zdroj: Česká mincovna, a.s.Ze všech správných odpovědí vybereme náhodně 3 výherce, kteří vyhrávají jednu ze tří stříbrných medailí od České mincovny.

1. vylosovaný vyhrává: Stříbrnou medaili České pečetě - Kutná Hora stand v hodnotě 2.290 Kč
2. vylosovaný vyhrává: Stříbrnou medaili K. J. Erben, Kytice - Svatební košile stand v hodnotě 1.990 Kč
3. vylosovaný výhráva: Stříbrnou medaili Štěstíčko proof v hodnotě 990 Kč