Možná jste si při návštěvě Brna někdy všimli, že mnoho restaurací a barů vás zavede do sklepení domů hluboko pod úrovní chodníků. Jakoby dole existovalo ještě jedno město. A vskutku, Brno se pyšní rozsáhlým komplexem podzemních prostor, jejichž historie sahá až do 14. století. Pojďte se s námi podívat, jakou rozmanitost nabízí brněnské podzemí a co se skrývá za nenápadnými vchody v samém srdci města.

Nejčerstvěji otevřeným prostorem je protiatomový kryt Denis, který měl sloužit široké veřejnosti. Pět dní zde mohlo při plném zásobování přežít 3000 osob. Při jeho návštěvě na vás dýchne chladná a autentická atmosféra studené války. Kryt je totiž ponechán tak, jak byl před lety uzavřen. Prázdné chodby, staré vybavení, sem tam odložené osobní věci… 

Zdroj: Statutární město Brno

Tento úkryt nacházející se až 35 metrů pod zemí byl do masivu kopce Petrova přímo pod katedrálou sv. Petra a Pavla vyhlouben mezi lety 1946-1955. Postupně byly vytvořeny tři hlavní přístupové cesty a tři únikové šachty, které ústí na povrch v Kapucínských zahradách, celkem se jedná o 900 metrů chodeb. Při návštěvě a komentované prohlídce si prohlédnete elektrocentrálu, strojovnu či filtrační komoru. Dozvíte se veškeré technické podrobnosti o tom, jak se dal kryt hermeticky uzavřít v případě atomového výbuchu. Je až neuvěřitelné, jak tato rozsáhlá stavba mohla být tak dlouho utajována před veřejností. 

Zdroj: Statutární město Brno

Dalším podzemním prostorem je působivý labyrint jednoho z vodojemů na Žlutém kopci, přirovnávaný k istanbulským cisternám Yerebatan. Cihlový vodojem, připomínající podzemní město, gotickou katedrálu či scény z filmu Pán prstenů, se dokonce stal v roce 2020 v anketě webu kudyznudy.cz Turistickou novinkou roku. Stavba byla dokončena v roce 1873 pod dohledem londýnského stavitele Thomase Docwry a svému účelu sloužila až do roku 1997. Systém valených a křížových kleneb, nesených cihlovými pilíři, ji činí jedinečnou a řadí ji mezi stavitelské perly naší republiky.

Zdroj: Statutární město Brno

Nejstarším prostorem otevřeným návštěvníkům je Labyrint pod Zelným trhem, náměstím, které bylo už ve středověku rušným obchodním místem. Šest až osm metrů pod zemí se táhnou téměř kilometr dlouhé chodby. V expozici najdete jak starý vinný sklep s krčmou, tak archeologické nálezy spjaté s tímto místem, nebo alchymistickou laboratoř připomínající slavné lékaře, lékárníky a fyzikuse. Pokud jsou vám klasické prohlídky málo, můžete si v Labyrintu zahrát únikovou hru Poklad v labyrintu, která nabízí naprosto reálné kulisy.

Dalším brněnským unikátem je Kostnice u sv. Jakuba, která se nachází přímo v centru města. Nenápadný vchod do podzemí vedle kostela sv. Jakuba nás přivede do temných a téměř strašidelných koutů tohoto pohřebiště a pietního místa. Úložiště kosterních pozůstatků čítá na 50 tisíc pohřbených těl a řadí se tak na druhé místo v Evropě hned po Paříži.

Zdroj: Statutární město Brno

Téměř zapomenuté řemeslo ražby mincí připomíná expozice v Mincmistrovském sklepě na Dominikánském náměstí. Ve sklepě byly dříve uchovávány suroviny a mince před vpuštěním do oběhu, dnes slouží jako připomínka téměř zapomenutého řemesla. TIC BRNO navíc připravuje novou multimediální expozici, která představí brněnské mýty a legendy.

Podzemní, ale trochu jinou prohlídku, nabízí bunkr 10-Z. Protiatomový kryt byl postaven za druhé světové války a měl pojmout až 500 osob důležitých pro řízení města a kraje. Dnes můžete útroby dříve přísně tajného krytu projít s mapou, s průvodcem nebo jen tak potmě s baterkou.

A pokud nebudete mít podzemí ještě dost, nebo budete chtít utéct před letním žárem, můžete zamířit pod hrad Špilberk. Zde je k prohlídce otevřené Lapidárium přímo v bývalém vodojemu a najdete v něm cennou sbírku soch, náhrobků a kamenných ozdob ze zaniklých brněnských staveb.

Zdroj: Statutární město Brno

Brněnské podzemí poskytuje zajímavou alternativu k objevování historie města, tajuplné hry pro malé i velké nebo třeba možnost stylového přespání. Svým množstvím a různorodostí je ale především brněnským fenoménem, který stojí za průzkum.

Bližší informace o jednotlivých místech, včetně těch praktických, najdete na www.brnenske-podzemi.cz

Nápovědu najdete na:
https://www.brnenske-podzemi.cz/vodojemy-na-zlutem-kopci

Ze všech správných odpovědí vybereme náhodně 5 výherců, kteří vyhrávají 2 vstupenky do vodojemů s dárečky pro potěšení a to propagačních předmětů Statutárního města Brna.