Jak hodnotíte průběh současné divadelní sezóny?
Tato sezóna je naprosto výjimečná. Je poznamenaná restrikcemi kvůli covid-19, neustálými změnami termínů již sjednaných představení. Nikdy dříve bychom si nedovedli představit, že epidemiologická opatření umlčí múzy. Přesto jsme hledali cestu k našim divákům a našli jsme ji v podobě živých on-line přenosů. Začali jsme symbolicky na Valentýna koncertem pro dárce krve, následoval přímý přenos hudebního pořadu Jana Smigmatora, který u nás natáčela České televize.

Ke Dni matek jsme všem maminkám poslali laskavé baletní vystoupení Bohemia baletu. V červnu jsme směli do hlediště vpustit sto diváků, pro které zazpíval Bohuš Matuš. Pochopitelně jsme i tuto produkci vysílali on-line. Tradičním festivalem Město plné tónů začala konečně divadelní sezóna nabírat na obrátkách. S diváckým nadšením jsme odehráli koncerty Petra Hostinského a Jiřího Bárty, Zlatky Bartoškové,Ivo Kahánka, Štěpána a Matěje Raka, Rusalku nebo jedinečnou talkshow Freddie Mercury. Divadlo Kalich se slavným představením Silnice pak zahájilo činoherní produkci.

Zlatka Bartošková a Pavel ŽurZlatka Bartošková a Pavel ŽurZdroj: Městské divadlo Jablonec nad Nisou, o.p.s.

Co mohli diváci shlédnout v jabloneckém divadle po prázdninách?
Naprosto vyprodaný byl koncert Davida Deyla, 4TETu, prožili jsme strhující výlet do hudební minulosti Beatles The Backwards, měli jsme módní šou Móda 2021-Next Generation, přehlídku dětských folklorních souborů Zpěváček, přehlídku dětských i dospělých skupin scénického tance a pohybového divadla Tanec srdcem, finálový večer Hvězdy nad Ještědem, abonentní koncert špičkového hobojisty Viléma Veverky. Z divadel u nás hostoval například Ungelt, Divadlo Na Jezerce, Divadlo Palace, agentura Harlekýn, Pantheon Production, Jaroslav Dušek ve spolupráci s Klubem Lávka a další.

David Deyl, Václav KrahulíkDavid Deyl, Václav KrahulíkZdroj: Martin Kubišta

A na co se ještě mohou těšit?
Do Jablonce se nám podařilo dostat soubory, které mají svůj umělecký ráz, nebo osobnosti, na které lidé rádi chodí, jako například Václav Vydra, Iva Janžurová, Martin Zounar, Martin Kraus, Miroslav Vladyka, Radek Holub. Divadlo ABC tu odehraje Revizora s Pavlou Tomicovou, Tomášem Havlínkem a Václavem Koptou v hlavních rolích, diváci se mohou těšit i na Zdeňka Svěráka se souborem Járy Cimrmana. Z hudebních produkcí vyzdvihnu kapelu Kryštof, Štefana Margitu, Fešáky, Janka Ledeckého nebo Jana Smigmatora s Dashou.

Swingové Vánoce - Dasha a Jan SmigmatorSwingové Vánoce - Dasha a Jan SmigmatorZdroj: Městské divadlo Jablonec nad Nisou, o.p.s.

A nesmím zapomenout na nejmenší, protože je čekají nedělní pohádky.

Lotrando a ZubejdaLotrando a ZubejdaZdroj: Městské divadlo Jablonec nad Nisou, o.p.s.

Máte ale i vlastní projekty.
Ano, pouštíme se dokonce do projektu se zahraniční účastí, kterým je Náš domov Evropa. Dále připravujeme pravidelné komponované pořady, jako jsou Společně nejen na jevišti, již zmíněné Hvězdy nad Ještědem, Rodáci Jablonecka nebo Ochotnické divadlo v našem regionu. Tyto projekty jsou naší výkladní skříní. Podílíme se na krajských a celostátních přehlídkách, pořádáme divadelní ples a další. Na léto chystáme produkce, k nimž bychom rádi využili atraktivních míst jako například jablonecký Klub EX, interiér hotelu Perla Jizery v Josefově Dole nebo třeba starokatolický kostel.

Tereza Mátlová a Dušan RůžičkaTereza Mátlová a Dušan RůžičkaZdroj: Městské divadlo Jablonec nad Nisou, o.p.s.

Jak významné je působení divadla v Jablonci nad Nisou?
Co se týče umělecké stránky, jablonecké divadlo má významnou roli v našem městě. Za víc jak dvacet let jsme si vytvořili velmi náročného diváka. Vybudovali jsme dobrou značku, která důstojně reprezentuje město Jablonec. Zpětná odezva se odráží nejen ze strany diváků, ale také ze strany divadel, herců a techniků, kteří k nám přijíždí. Uznávají naši profesionalitu, přístup, a to po všech stránkách, které jablonecké divadlo nabízí. To znamená dramaturgii, technické zázemí, propagaci i servis, který získávají jak diváci, tak účinkující se svými týmy.

Jablonecké divadlo je unikátní v tom, že nemá stálý divadelní soubor, přesto nabízí téměř každodenní program.
Ano, divadlo nemá divadelní soubor, nemělo a mít nebude. Přesto se nám velmi daří. Odehrajeme zhruba dvě stě dvacet představení za rok jak pro dospělé, tak pro děti. Jsme také jednou z velkých rarit, protože máme dobře vybudovanou spolupráci s mateřskými, základními i středními školami. A tak naše představení navštíví za rok zhruba třicet tisíc dětí.

Proč se tedy neuvažuje o zavedení souboru v jabloneckém divadle?
Forma stagiony je postavena na základě ekonomické stránky. Kdybychom měli vlastní soubor, tak se ekonomická čísla dostanou úplně do jiné roviny. Zřizovatele by soubor stál, co se týče mzdové stránky, nemalé peníze. To, že nemáme vlastní soubor, nám poskytuje řadu výhod. Jednou z hlavních je to, že do jabloneckého divadla můžeme přivést to nejlepší a nejzajímavější, co současná česká divadelní a hudební scéna nabízí. To by stálý divadelní soubor nikdy nemohl nabídnout. Jablonecké divadlo je tak z padesáti procent ekonomicky soběstačné. To znamená, že padesát procent získáváme od zakladatele a padesát procent si musíme vydělat, a to nejen ze vstupného, ale také prostřednictvím pronájmů, reklamních smluv nebo sponzorských darů. Tam, kde působí stálé soubory, jsou divadla soběstačná z třiceti procent.

Jak je to se zakoupením předplatného divadla neboli abonentek?
Předplatné si můžete koupit na půl roku, nebo na rok. Samozřejmě přednost mají ti, kteří si abonentky pravidelně obnovují. Ale i ostatní diváci mají šanci shlédnout atraktivní tituly. Abonentní představení většinou nejsou zcela vyprodaná, takže zbývají vstupenky pro volný prodej v pokladně divadla nebo on-line.

Zdroj: Městské divadlo Jablonec nad Nisou, o.p.s.

„Soutěž o abonentky“

Nápovědu najdete na https://www.divadlojablonec.cz/program 

Ze všech správných odpovědí vybereme jednoho výherce, který vyhrává dvě abonentky do Městského divadla Jablonec nad Nisou na sezónu jaro 2022 sk. DA v celkové výši 5.040 Kč.