Dle doložených písemností sahá historie Mikulova do 11. století. Předměstské domy, tedy i náš penzion Monner ze 16. století, byly budované z kamene a cihel. V 16. století bylo okolí Mikulova proslulé vinicemi, které táhly na Jih do Rakouska a terasovitě směrem ke Sv. kopečku. Byly tak významným zdrojem blahobytu jak pro poddané, tak šlechtu včetně mikulovské vrchnosti. Finanční situace díky hospodaření Lichtenštejnů zhoršila situaci tak, že svůj sídelní hrad a město byli nuceni prodat. R. 1575 získal majetek rod Ditrichštejnů, který dbal na stavební zlepšení celého města a za jeho éry dosáhlo město největšího rozkvětu.

Bohužel se nedochovaly žádné architektonické detaily domu z té doby. Podle renesančních kleneb lze soudit, že na přelomu 16. – 17. století před vypuknutím třicetileté války byl pod Sv. kopečkem na parcele z nespalitelného materiálu, v němž veliké zastoupení měl vedle pálené cihly místní vápenec vybudován dům pro zpracovaní a uložení vína s obytnou funkcí.

Po požáru z r. 1663 byl dům zrekonstruován, byla zbořena hospodářská stavení a přistaveny obytné prostory domu. Ve 20. století začal dům chátrat a hrozila mu celková demolice. Dům záslužně zachránilo regionální muzeum v Mikulově. 

Nápověda a více informací najdete na webových stránkách www.monnermikulov.cz, kde také naleznete rezervační systém ubytování nebo vystavení voucherů na ubytovací služby.

Penzion Monner Mikulov, Koněvova 809/22, 69201 Mikulov na Moravě
Tel: 720 040 799; Email: info@monnermikulov.cz;
Email: info@monnermikulov.cz; www.monnermikulov.cz

Zdroj: Milk Thistle s.r.o. Penzion MONNERZe všech správných odpovědí vybereme 1 výherkyni/ výherce, kteří vyhrávají pobyt na dvě noci v romantickém pokoji pro dvě dospělé osoby s malým překvapením na pokoji v Penzionu Monner Mikulov. Termín pobytu si zvolí výherce sám, nejpozději však do 29.2.2024.