Co je to extrakt? Výtažek z rostlinných materiálů obsahující pro tělo účinné látky. Řada látek je rozpustná v alkoholech. Lihovou extrakcí jsou připravovány účinné tinktury. Pojďme se seznámit se zajímavými extrakty z rostlin, které mohou být pro váš organismus skvělým přínosem díky obsahu protizánětlivých, antimikrobiálních a antioxidačních složek.

Mezi extrakty s širokou škálou působnosti a dlouhou historií má výrazné postavení EXTRAKT Z KADIDLA. Kadidlo, olibanum, frankincense jsou názvy označující pryskyřici získávanou z kadidlovníku (boswellie). Kadidlo bylo odpradávna významným vývozním artiklem, bylo ceněno již v období starověku pro velké spektrum svých účinků na tělo i duši. Bylo považováno za posvátné a mělo nezastupitelnou úlohu při duchovních obřadech a meditacích.

OMÁNSKÉ KADIDLO HOJARI pochází z kadidlovníku pravého (lat. Boswellia sacra/carterii) z regionu Dhofar, známého produkcí toho nejkvalitnějšího kadidla. Nejvyšší kvalitu, a tedy i cenu, má bílé kadidlo Silver a Hojari. Nejméně ceněno je kadidlo tmavé. Hlavní účinnou látkou pryskyřice je kyselina boswellová. Její protizánětlivé účinky pomáhají organismu obecně při chronických zánětlivých onemocněních.
Kdy pomáhá? Zmírňuje bolestivost a otoky kloubů, zlepšuje pohyblivost a tím i životní komfort. Je užíván při chronických problémech se šlachami a úpony. Rozšiřuje dýchací cesty působí jako celkové tonikum. Podporuje kognitivní funkce – paměť a soustředění. Ve formě esenciálního oleje nebo čisté pryskyřice je kadidlo skvělý pomocník při meditacích a relaxaci.

Pro podporu pohybového systému sáhněte i po osvědčeném EXTRAKTU Z HARPAGOFYTU. Čertův dráp neboli harpagofyt ležatý (latinsky Harpagophytum procumbens) získal svůj lidový název díky zahnutým útvarům na svých plodech. V období sucha přežívá díky rozsáhlému kořenovému systému a zásobním hlízám. Sušené hlízy jsou nabízeny většinou jako hrubá sušená drť nebo ve formě extraktu.

Pokud Vám nevyhovuje hořká chuť prášku, zkuste extrakt vzniklý uvolněním účinných látek macerací do lihu. Jeho hořkost je v tomto případě snesitelnější, neboť je trochu podobná hořkým bylinným likérům. Účinnými obsahovými látkami jsou harpagosid, harpagid a prokumbid, flavonoidy, fenolové glykosidy, triterpeny a steroly.

HARPAGOFYT je skvělým pomocníkem v případě omezeného pohybu kloubů, při chronických potížích pohybového aparátu spojených s artrózou, revmatem nebo dnou atd. S věkem se na kloubech, kostech a svalech nastřádají různé degenerativní změny nebo následky úrazů, kterých se již nezbavíme. Tak proč si život neulehčit a od bolesti si neulevit pomocí osvědčených bylin. Má antioxidační účinky – slouží jako podpora při zánětlivých stavech. Díky hořké chuti stimuluje sekreci žaludečních šťáv a působí tak jako digestivum.

Blíží se podzim – sychravé počasí nahrává respiračním infekcím, pokašláváme, posmrkáváme. Nad termínem „imunita" se už možná ani nepozastavíme. Prostě obranyschopnost, užitečná funkce našeho těla, která nám pomáhá být zdraví. Do imunitních reakcí je zapojeno velké množství různých druhů buněk, které spolu umí velmi účinně komunikovat a nasměrovat svou aktivitu správným směrem. V období respiračních infekcí můžeme těmto šikovným pracantům pomoci i kvalitní pestrou stravou s dostatkem vitamínů obohacenou třeba o účinné bylinné extrakty.
Schopností podporovat imunitní systém jsou známé byliny ECHINACEA/TŘAPATKA NACHOVÁ nebo ELEUTEROKOK OSTNITÝ.

ECHINACEOVÝ EXTRAKT pomáhá při oslabení imunitního systému vlivem stresu a vyčerpání. Zmírňuje příznaky chřipky a nachlazení a zkracuje dobu trvání infekčních nemocí. Začněte s používáním vždy co nejdříve při výskytu problémů! Podávejte v krátkých intervalech několikrát denně (každé 3-4 hodiny).

ELEUTEROKOK je znám z čínské medicíny po názvem „sibiřský ženšen“. Vedle ženšenu je jednou z nejdůležitějších tonizujících bylin současnosti. Hlavními účinnými látkami kořenů je velká skupina tzv. eleuterosidů.
Vyniká svým adaptogenním, tonizujícím, detoxikační a imunitu posilujícím efektem. Nespecificky zvyšuje obranyschopnost organismu při zátěži či stresu. Podpoří psychickou odolnost a výkonost při duševní práci. Velmi příznivé účinky a široké spektrum působení činí tuto bylinu velice atraktivní, ale hlavně velmi efektivní při řadě nepříjemných stavů v podobě slabosti, infekcí různého původu, při přepracovanosti, vyčerpání, v rekonvalescenci po operacích a po jiných těžkých chorobách. Potlačuje únavu a zvyšuje psychickou odolnost při stresu a výkonost při duševní práci, působí stimulačně na mozek. Protože zvyšují tvorbu bílkovin v organismu, bývají přípravky z eleuterokoku používány sportovci pro nárůst svalové hmoty. Doporučuje se dávku postupně navyšovat. Pokud se vyskytují stavy únavy, je možné ho podávat nakapaný na kostce cukru.

Nápovědu k soutěžní otázce najde ZDE

Zdroj: Service AKH s.r.o.Ze všech správných odpovědí vylosujeme 3 výherce, kteří obdrží balíček s produkty pro výkonnější tělo v exkluzivní sadě od AKH. 
Balíček obsahuje:  KADIDLO EXTRAKT na posílení vitality organismuHARPAGOFYT - EXTRAKT pro podporu pohybového aparátuELEUTHEROCOCCOVÝ EXTRAKT na posílení imunityECHINACEOVÝ EXTRAKTGel ALOE VERA KONCENTRÁT pro vitalizaci organismuIMUBABY Parfém, Sleva 15 % na další nákup.