Pro zájemce o tradici a historii

Švýcarsko se zrodilo ve svém samém srdci na březích Lucernského jezera, když si v roce 1291 tři místní kantony odpřisáhly věrnost při obraně proti Habsburkům. Písemný doklad o tom se dodnes uchovává v muzeu ve Schwyzu a na louku Rütli, kde k podpisu došlo se můžete podívat z lodi nebo na ní sestoupit ze Seelisbergu. Lodní doprava po Lucernském jezeře, kterou provozuje společnost SGV není určena pouze turistům, ale je významná i pro místní. Jezero je rozlehlé a tvarem připomíná stojící postavu s otevřenou náručí.

Výlet lodí po Lucernském jezeřeVýlet lodí po Lucernském jezeřeZdroj: Copyright SGV
Historicky byla doprava po jezeře významná spojnice pro obchod i cesty mezi jihem a severem Evropy v dobách, kdy silnice a železnice v místním komplikovaném terénu teprve čekaly na svůj zrod. Pokud budete chtít absolvovat plavbu po celém jezeře, rezervujte si 5,5 hodiny. Jestli zatoužíte jen po malé ochutnávce, postačí vám hodinová okružní plavba z Lucernu. Ideální je ale cesta lodí jako součást výletu, třeba Zlatý okruh na Pilatus s nejstrmější zubačkou světa nebo Královský okruh na Rigi po trase první zubačky Evropy. Skvělá je ve spojení s panoramatickým vlakem Gotthard Panorama Express, kde ve Flüelen přestoupíte na loď a pokračujete až do Lucernu. Mimochodem tato část jezera připomíná svým charakterem fjord. Po stopách historie vede také etapový trek pro pěší Weg der Schweiz.

Přístav jezera Lucerne v LucernuPřístav jezera Lucerne v LucernuZdroj: Copyright SGV/Emanuel Ammon/AURA

Pro městské tipy

Máte-li čas jen na jediné švýcarské město, vyberte si Lucern, který je esencí všeho švýcarského – rozkládá se na břehu stejnojmenného jezera a nad ním se rozpíná domovská hora Pilatus. Symbolem města je obdivovaný krytý dřevěný Kapličkový most. K prozkoumání lákají hradby s půvabnými pohledy na město, Lví památník vytesaný do skály i moderní budova KKL od architekta Jeana Nouvela. Rozsahem sbírek francouzských impresionistů a děl Picassa překvapí Nadace Angely Rosengart. Malé i velké zaujme nejnavštěvovanější muzeum Švýcarska – Verkehrshaus – víc než jen muzeum – interaktivní expozice věnovaná především dopravě, kde si můžete spoustu věcí zkusit na vlastní kůži, třeba stav beztíže nebo skok ze stratosféry nebo být na chvíli ananasem, který je dopravován z daleké plantáže až na váš stůl či vlastnoručně realizovat výměnu kol na formuli.

Švýcarské muzeum dopravyŠvýcarské muzeum dopravyZdroj: Copyright Verkehrshaus der Schweiz

Areál sestává z několika budov a řada dopravních prostředků je vystavena na volné ploše. Hitem letošního léta je simulace výstupu na Matterhorn. Trvalou součástí expozice je jízda za tajemstvím čokolády s ochutnávkou v cíli. Jen je třeba si rezervovat dost času, i celý den tady uplyne jako nic.

Pro obdivovatele lanovek a horských drah

Tohle je svět, který z domova moc neznáme, proto nás nepřestává fascinovat zápal a invence techniků přinášejících stále nová řešení, jak se dostat co nejblíže k vrcholům, normálně dostupným jen horolezcům. Švýcaři v tomto oboru patřili a patří stále ke špičce. Dokladem o tom je již vybudování první zubačky v Evropě, která z Vitznau šplhá od 21. 5. 1871 k vrcholu Rigi, a po stejné trati se můžete projet dosud. I další rekordní dráha, tentokrát nejstrmější zubačka světa na Pilatus se sklonem neuvěřitelných 48 % se zrodila u Lucernského jezera a své 100. narozeniny má už dávno za sebou.

Rigi Kulm železniceRigi Kulm železniceZdroj: Copyright Switzerland Tourism / Christian Meixner

Současní inženýři nás ale také nepřestávají překvapovat – otáčecí lanovka na Titlis byla rovněž první svého druhu, kabrio lanovka na Stanserhorn, kde cestujete na terase nad kabinou nebo nejstrmější pozemní lanovka světa na Stoos připomínající sudy se stoupáním 105 %. Doporučuji vyzkoušet! A dobrá zpráva pro držitele Swiss Travel Passu: Zubačka a lanovky na Rigi, lanovka na Stanserhorn a na Stoos jsou již v ceně.

MMS City Lucerne Tell-TrailMMS City Lucerne Tell-TrailZdroj: Copyright Switzerland Tourism / Silvano Zeiter

Šťastnou cestu za objevováním nekonečných krás malé země Švýcarska!

Zdroj: Switzerland Tourism

Ze všech správných odpovědí vylosujeme 3 výherce, kteří se mohou těšit na Švýcarský dárkový balíček obsahující sadu cestovních průvodců (Švýcarsko - pěšky a vlakem 18 báječných výletů, Švýcarsko po kolejích a v pohorkách: 33 výletů pro celou rodinu, Grand Tour 111 tipů - velká cesta po Švýcarsku, Hotelové legendy Švýcarska), švýcarské tričko, švýcarský armádní nožík ke klíčům, autonálepka Grand Tour of Switzerland, roční předplatné magazínu SWISSmag a čistící hadřík na optiku.

Lucerne, povodí jezeraLucerne, povodí jezeraZdroj: Copyright Switzerland Tourism / Jan Geerk