Pocta Josefu Toufarovi v unci stříbra
V cyklu České mincovny s názvem Národní hrdinové se postupně přestavují vlastenci, filozofové, vojáci, novináři, umělci, politici, studenti a také kněží. Jedním z nich je Josef Toufar, kterému vzdává hold stříbrná medaile.

Josef ToufarJosef ToufarZdroj: Česká mincovna a.s.
Číhošťský farář Josef Toufar patří z nejznámějším obětem komunistického teroru. Poté, co se 11. prosince 1949 při jeho bohoslužbě pohnul kříž na oltáři, byli věřící přesvědčeni, že jde o výstrahu před komunistickou ideologií či dokonce o předpověď konce vládnoucího režimu. Zvěsti o zázraku se rychle šířily a pro komunisty začala událost získávat nebezpečný mezinárodní rozměr. Dobrý páter, jenž sám ani pohyb kříže nezpozoroval, byl proto zatčen Státní bezpečností, osočen z podvodu, brutálně vyslýchán, nucen k doznání, že je agentem „zrádného Vatikánu“, a nakonec umučen k smrti.


Stříbrná mince Josef ToufarZdroj: Česká mincovna a.s.

Páter Štemberka lidické občany neopustil
V časech totality a války se v lidech probouzí hrdinství častěji než kdy jindy. Po řadě statečných vojáků a jednom neobyčejném humanitárním pracovníkovi se v cyklu Národní hrdinové představuje další muž, do jehož života zasáhla nacistická tyranie. Stříbrná medaile České mincovny připomíná lidického pátera Josefa Štemberku.

Josef ŠtemberkJosef ŠtemberkZdroj: Česká mincovna a.s.
Lidice chtěl v květnu 1942 opustit a chystal se vrátit do rodného městečka, ale jeho nástupce ho požádal, zda by mohl v Lidicích ještě chvíli zůstat, než uzavře své záležitosti. Páter Štemberka souhlasil, a proto se v Lidicích nacházel i v době, kdy se nacisté rozhodli – jako odvetu za atentát na Reinharda Heydricha – tuto vesnici srovnat se zemí. Přestože z nejvyšších míst obdržel nabídku na záchranu, odmítl a rozhodl se připojit ke svým ovečkám, které doprovodil před hlavně popravčí čety. Sám byl pak zastřelen jako jeden z posledních lidických mužů…


Stříbrná mince Josef ŠtemberkZdroj: Česká mincovna a.s.


Obě medaile, Josef Toufar i Josef Štemberka, jsou dílem akademického sochaře Jiřího Dostála.

Prostřednictvím sběratelské série Národní hrdinové vzdává Česká mincovna hold československým osobnostem, jež se obětovaly pro vyšší dobro. Jejich osudy přesvědčí i ty největší pochybovače o tom, že náš národ je plný hrdinů, na které můžeme být doopravdy hrdí.

Nápovědu hledejte na: https://ceskamincovna.cz/narodni-hrdinove-1686-p/

Zdroj: Česká mincovna a.s.Vyhrává 99. a 199. správná odpověď.