Zcela unikátní světový projekt medúzária, kde se pod jednou střechou prolíná ohromující život medúz. To je pražský Svět Medúz v OC Arkády Pankrác. Na prostoru přes sedm set metrů čtverečních můžeme pozorovat 38 akvárií, ve kterých je k vidění více jak 30 druhů medúz, jejich tvarů i velikostí.

Medúza je oceánský tvor se skutečným kouzlem. Podél oceánských proudů se nechává unášet již po milióny let a svou křehkou krásu předvádí v fascinující podmořské show. Svět medúz je doplněn audiovizuálnímí efekty a pro děti je připraveno interaktivní dětský koutek a unikátní venkovní hřiště. Také zde najdete bistro s vinikající kávou a interaktivním stolem k sezení. Ohromí vás největší akvárium ve tvaru koule, které je zapsáno v Guinnessově světě rekordů. Pojme 1.654 litrů vody, to největší "běžné" akvárium pak 5 tisíc litrů vody a dohromady je ve všech akváriích až 12 500 litrů vody.

Flame Jellyfish - Rhopilema esculentumFlame Jellyfish - Rhopilema esculentumZdroj: Mia Křížková Zajímavosti Světa Medúz
K nejpozoruhodnějším druhům v pankráckém medúzáriu patří Turritopsis dohrnii. Tyto medúzy jsou schopny ovlivnit svůj životní cyklus a z dospělé fáze medúzy se vrátit do stádia polypu. Kořenoústce hrbolaté se zas kvůli jejímu zvláštnímu vzhledu přezdívá volské oko. V pankráckých akváriích lidé spatří i australskou čtyřhranku Fleckerovu. Působí nenápadně, je však jedním z nejjedovatějších zvířat světa – svými žahadly dokáže usmrtit až 60 lidí.

Cotylorhiza tuberculataCotylorhiza tuberculataZdroj: Mia Křížková Ve Světě Medúz si medúzy rozmnožují sami. Unikátním je také to, že rozmnožit tolik druhů medúz umí pouze 3 lidé na světě. Starat se o medúzy ale není nic jednoduchého. Potřebují totiž různorodou potravu, samy se neumí pohybovat, takže je musí unášet uměle vytvořený proud a hlavně potřebují čistou mořskou vodu.

 Moon JellyfishMoon JellyfishZdroj: Mia KřížkováMedúzy jsou jedním z nejstarších živočišných druhů vůbec. Hlubiny světových oceánů obývají již miliony let. Vyznačují se hypnotizujícím vzhledem, který navíc umocňuje široká škála až fluorescenčních zbarvení, kterými prosvěcují napříč podmořskou temnotou.

Nápovědu najdete na https://svetmeduz.cz/

Předání certifikátu od Guinnessova Světa Rekordů za největší kulovité akváriumPředání certifikátu od Guinnessova Světa Rekordů za největší kulovité akváriumZdroj: Mia Křížková

Ze všech správných odpovědí vybereme náhodně 3 vítěze kteří vyhrávají:

1. místo
- Unikátní prohlídka Světa medúz pro 5 osob se specialistou na chov medúz a ukázkou zázemí. CENA 25.000 KČZdroj: Svět medúz s.r.o.

2.místo
- Rodinné vstupné 2+2.
CENA 650 Kč

3.místo
- Rodinné vstupné 2+1.
CENA 550 Kč

Detail Moon JellyfishDetail Moon JellyfishZdroj: Mia Křížková