Komedie Smrt mu sluší je napsaná přímo pro Švandovo divadlo na Smíchově a jedná se o nekompromisní nahlédnutí do hloubi divadelních útrob, kde se hon za úspěchem rovná boji o přežití. V hlavních rolích uvidíte sehrané duo Michala Dlouhého a Kamila Halbicha. Autorem a režisérem hry je Daniel Hrbek, ředitel Švandova divadla, který tak volně navazuje na velmi úspěšný hraný titul Trierovy komedie Kdo je tady ředitel?

Bob Barel (Michal Dlouhý) je hercem na volné noze a populární hvězdou televizního seriálu. On i jeho agent, věrný přítel Kamil Křovina (Kamil Halbich) cítí, že se blíží zásadní chvíle jejich životů. Za svůj strhující herecký výkon v titulní roli inscenace Čas psychopatů je Barel konečně nominován na cenu v divadelním světě nejváženější - Cenu Thálie. Její získání už může zhatit pouze poslední, zatím stále neodevzdaný hlas kritika Hartmanna (David Punčochář). Jenže o něm je známo, že Barelovo herectví nemá rád… Barel s Křovinou proto zosnují lstivý plán, jehož následky jsou pro budoucnost všech účastníků osudné díky jejich přesvědčovacím metodám, které jsou přímo smrtící. Ušetřen není nikdo od dobrosrdečného vrátného Mirečka (Miroslav Hruška), přes dramaturgyni Jolanu Humhalovou (Natálie Řehořová) toužící po lásce jak z kánonických titulů až po ředitele (Robert Jašków), jenž musí tvrdou rukou vést podnik, kde se ale všichni chtějí kamarádit.

„Hraji sám sebe a to se mi na tom - jako herci - líbí,“ pochvaluje si svou roli Michal Dlouhý, který byl hrou Smrt mu sluší okamžitě nadšený. „Po přečtení textu jsem zjistil, že jsem posmrkal celý balíček papírových kapesníků - smíchy! Divák se tedy může těšit na to, že ho návštěva divadla bude tentokrát stát ještě o zhruba čtyři až deset korun víc: záleží na tom, jakou kvalitu kapesníků preferuje,“ varuje herec.

Chytrá komedie o světě divadla
„Na začátku byl nápad na dialog, jak dva herci unesou kritika, aby mu přečetli jeho recenze a dokázali, že nemá pravdu,“ říká autor, režisér a dlouholetý ředitel smíchovské scény Daniel Hrbek. Ten ve hře Smrt mu sluší vykreslil divadelní svět jako místo krásné i kruté, laskavé i bezohledné. „Divadlo současně miluji a nenávidím. Na prostředí, ve kterém se celý život pohybuji, proto nahlížím s láskou, avšak také s nadhledem, ironií a jistou dávkou hořkosti,“ přiznává Daniel Hrbek. A netají se tím, že se při psaní jednotlivých postav inspiroval skutečnými osobami současné divadelní scény, sebe nevyjímaje. Michalovi Dlouhému, Kamilu Halbichovi, Robertu Jaškówovi a dalším hercům tak napsal jejich postavy přímo na míru, přičemž jim někdy rovnou ponechal i jejich křestní jména.

Zdroj: Švandovo divadlo na SmíchověZe všech správných odpovědí vylosujeme 5 výherců, každý obdrží 2 vstupenky do VIP lóží na představení Smrt mu sluší (dubnové a květnové termíny, vždy od 19:00 Velký sál Švandova divadla na Smíchově, Štefánikova 57, 150 00 Praha 5)