Každé ráno projde dveřmi do Střední průmyslové školy elektrotechniky a informatiky (SPŠei ) na nábřeží Ostravice více než pětistovka studentů, kteří se rozhodli pro studium technických oborů. Škola má v Ostravě bezmála stopadesátiletou tradici a o její absolventy se zaměstnavatelé doslova přetahují.

Mezi studenty i pedagogy je škola hovorově označována jako „Kratochvílka“ a je jednou z nejlepších technických škol v regionu. „Důležité je nezůstat stát na místě. Je třeba reagovat na nové výzvy a trendy jak ve světě techniky, tak ve společnosti,“ říká její ředitel Zbyněk Pospěch a dodává, že vývoj v oblasti elektrotechniky a informatiky postupuje rychle kupředu.

Zdroj: zadavatel inzerce

Reálné pracovní prostředí v rámci partnerství

Studentům se zde otevírají nové možnosti, pedagogové se jim snaží přiblížit výuku co nejvíce i z praktického hlediska. „V současné době spolupracujeme se širokou základnou firem, které nám pomáhají rozvíjet naše studenty v praktických dovednostech,“ vysvětluje Pavlína Pavlová, která vyučuje odborné elektrotechnické předměty. Žáci se do reálného pracovního prostředí podívají jednak v průběhu povinných školních praxí, s partnerskými firmami mohou rovněž spolupracovat na reálných projektech. „Snahou je tyto projekty překlopit i do maturitních prací a velmi efektivní je, že žáci navazují kontakty s potenciálními zaměstnavateli už během studia,“ zdůrazňuje Pavlová.

Pro studenty IT se momentálně nabízí možnost spolupráce se společnostmi Unicorn Systems, StoraEnso, K2, Kvados nebo třeba Tieto. „SPŠei jsme si ke spolupráci vybrali pro její dlouhou tradici a výborné výsledky. S jejími absolventy již aktuálně spolupracujeme a možnost podílet se na doplnění výuky vstupy z praxe považujeme za vynikající propojení, které ve výsledku obohatí obě strany,“ říká Pavel Štěpán, manažer z firmy Unicorn Systems.

Zdroj: zadavatel inzerce
ředitel školy Zbyněk Pospěch

Jeho slova nepřímo potvrzuje také Eva Jurková ze společnosti Schrack Technik, která oceňuje progresivní vedení školy a dobré uplatnění absolventů na trhu práce. „Jsme konzultanty odborných maturitních prací a v roce 2020 vybudujeme ve škole odbornou učebnu,“ dodává. Kromě Schrack Technik mohou studenti se zaměřením na elektrotechniku spolupracovat také se společnostmi ČEZ nebo ČEPS. „Nově stojíme také na prahu spolupráce se společností Brembo, s níž bychom rádi realizovali zahraniční projekty, například ERASMUS+,“ upozorňuje ředitel školy Zbyněk  Pospěch. „V podpoře vzdělávání a práci se studenty vidíme velký potenciál, uvažujeme o zprostředkování zahraničních stáží v centrále naší společnosti,“ zmiňuje personální manažer firmy Brembo Filip Jedelský.

Zdroj: zadavatel inzerce

Angličtina jako základ

„Rád bych otevřel školu k mezinárodní spolupráci,“ navazuje ředitel Pospěch a připomíná, že pro moderní školu je velmi důležité posílení jazykových kompetencí žáků i pedagogů. „Z tohoto důvodu jsme v letošním roce posílili výuku anglického jazyka a důraz klademe také na výuku odborné angličtiny,“ vyjmenovává.

„Pravidelně pořádáme besedy s americkými diplomaty, naši studenti se účastní nejen tradiční olympiády v angličtině, ale třeba také lingvistické olympiády či překladatelské soutěže pro žáky středních škol, kterou pořádá Filozofická fakulta Ostravské univerzity,“ doplňuje angličtinářka Renáta Martináková.

A co je pro správné fungování školy podle jejího ředitele nejdůležitější? „Myslím si, že je to kladný vztah k žákům. Bez něj totiž tuto práci nelze dělat dobře. Tak, jako by dobrého manažera měl zajímat názor podřízených, měl by i pedagog mít zpětnou vazbu od svých žáků,“ uzavírá Zbyněk Pospěch.

Zdroj: zadavatel inzerce
Dominik Liberda                     Jakub Malý                          Jana Vodičková

Hlasy studentů

Dominik Liberda, žák elektrotechniky, zaměření aplikace počítačů, 3. ročník:
Ve svém výběru jsem upřednostnil průmyslovku proto, že jsem chtěl něco tvořit. Tahle škola mi dává možnost programovat roboty nebo třeba vytvořit program na řešení sudoku. Můžu se zdokonalovat a to mě baví.

Jakub Malý, žák informačních technologií, zaměření síťové technologie, 3. ročník:
Počítače mě zajímaly prakticky odmalička, a protože jsem chtěl svoje znalosti a dovednosti dále rozvíjet, byla Kratochvílka jasnou volbou. Navíc mi byla doporučena z více stran a i já bych po svých zkušenostech tuhle školu doporučil.

Jana Vodičková, žákyně elektrotechniky, zaměření elektroenergetika, 3. ročník:
Na tuto školu jsem šla pro její dobrý ohlas, s oborem energetiky jsem spokojená a dá se říct, že splnil moje očekávání. Myslím si, že je to dobrý základ pro budoucí zaměstnání.

 Zdroj: zadavatel inzerce

Dny otevřených dveří:

15. 1. 2020          15:00 – 18:00

18. 1. 2020            9:00 – 12:00

Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky, Ostrava, příspěvková organizace
Kratochvílova 7/1490, 702 00 Ostrava - Moravská Ostrava, www.spseiostrava.cz